Zastosowanie klimatyzacji podczas mrozów

Zimę stulecia, trzydziestolecia czy dekady złowieszczo prognozują meteorolodzy z różnych krajów. Jak będzie naprawdę – nie wiadomo, jednak nie oznacza to, że nie warto zawczasu pomyśleć o sposobie ogrzewania. Czy jedyną alternatywą pozostaje korzystanie z usług elektrociepłowni? A może alternatywne metody – takie jak chociażby zastosowanie w celach grzewczych systemu klimatyzacyjnego mają większy sens? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Klimatyzator zamiast grzejnika

Ponieważ instalowanie klimatyzacji nie należy już do rzadkości coraz częściej dochodzi do tego, że rozważana jest jej funkcjonalność – nie tylko latem, ale i w inne pory roku. Jako, że klimatyzatory można znaleźć w różnych formach – warto zaznaczyć, że mówiąc o wielofunkcyjności mamy na myśli urządzenia typu split oraz multi-split. Ograniczamy się do nich, ponieważ tylko działanie tego rodzaju urządzeń jest niejako „odwracalne”. Klimatyzatory te stanowią po prostu rewersyjne pompy ciepła – złożone z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Użytkowanie klimatyzatora zimą jest możliwe, jednakże by tego typu urządzenie służyło do ogrzewania pomieszczenia muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim wiele zależy od temperatury na zewnątrz – jeżeli jest ona niższa niż -15 stopni, to system przestaje funkcjonować. Oznacza to, że aby ogrzać dom konieczne jest wspomożenie się innym systemem grzewczym. Trzeba zatem jasno zaznaczyć, że klimatyzator nie może być jedynym źródłem ogrzewania, przynajmniej nie w naszym klimacie.

Alternatywne rozwiązania

Wspomnieliśmy o tym, że stosowanie klimatyzacji jako grzewczego systemu jest wykonalne- czy jednak to opłacalny sposób? Aby poznać odpowiedź wystarczy zauważyć prostą zależność – im na zewnątrz jest cieplej, tym wydajniej pracuje klimatyzator – a zatem w sytuacji odwrotnej ilość pochłanianej przez klimatyzator energii wzrasta. Warto jednak pamiętać, że w większości jesiennych miesięcy, a także w okresie przedwiośnia korzystanie z klimatyzacji jako źródła ogrzewania może być całkiem korzystne w sferze ekonomicznej (tańsze od elektrycznych grzejników), a także ekologicznej. Co z jakością powietrza? Tutaj, podobnie jak latem należy pamiętać o korzystaniu z odpowiednich nawilżaczy oraz regularnej konserwacji filtrów. Dzięki temu klimatyzator będzie dostarczał nam powietrza pozbawionego zanieczyszczeń oraz alergenów – co jest równie istotne zimą, jak o każdej innej porze roku.

Klimatyzator pracujący przez cały rok powinien charakteryzować się optymalnym zakresem temperatur pomiędzy częścią zewnętrzną i wewnętrzną. Jednak – w przypadku silnych mrozów warto zainwestować w element, który również pomoże ograniczyć koszty ogrzewania. Mowa o wentylacji z odzyskiem ciepła. Na taki wariant warto wymienić wentylację grawitacyjną (jeżeli nadal zaliczamy się do licznej grupy użytkowników takowej), która generuje bardzo wysokie straty ciepła. Dla kontrastu dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła umożliwia zredukowanie kosztów ogrzewania dzięki kontrolowanemu wypływowi oraz nawiewowi powietrza do budynku, oraz wymianie ciepła w centrali wentylacyjnej.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika