Zanieczyszczenie powietrza – wentylacja

Częste mówienie o zanieczyszczeniach powietrza, a zwłaszcza smogu jeszcze kilkanaście lat temu mogło budzić w osobach niezorientowanych w temacie irytację. Obecnie jednak nikt nie ma wątpliwości, że te czynniki dramatycznie wpływają na obniżanie się jakości życia – a wg. aktualnych badań, również na jego skrócenie. Sama dyskusja dawno już przestała być wystarczająca – w kwestii zanieczyszczeń i smogu trzeba zacząć od działań. Zwalczanie takiego skażenia – nawet jeżeli powolne – może być skuteczne o ile zmobilizują się do konkretnych reakcji wszyscy. Jednakże zanim nastąpi poprawa, warto zabezpieczać się przed złą jakością powietrza. Doskonałym sposobem na taką ochronę będzie profesjonalnie zainstalowany system wentylacyjny.

SMOG – jak sobie z nim radzić

Czym właściwie jest smog? Nie jest to zjawisko, które pojawiło się z dnia na dzień. Kumulację zanieczyszczeń w powietrzu spowodowały lata funkcjonowania przemysłu ciężkiego, energetycznego, chemicznego, ale obecnie wzmacniają codzienne działania ludzi, czyli prowadzenie pojazdów spalinowych, spalanie węgla, drewna czy innych, niekoniecznie dozwolonych paliw stałych w piecach. W Polsce jakość powietrza jest bardzo niska, a dodatkowo – tendencja ta wzmaga się zimą. Mówiąc o smogu i zanieczyszczeniach warto zauważyć, że to właśnie w rejonie Śląska, Małopolski, Podbeskidzia czy Żywiecczyzny, a więc miejsc, gdzie działa nasza firma, przekraczanie norm wskaźników jest naprawdę ogromne. Wspomnieć można niechlubny rekord Rybnika  z 9 stycznia 2017 –  3126% normy PM10, ale też sytuację niedawną, kiedy to 17.1.2020 w Bielsku Białej odnotowano 383% normy PM10 i 554% normy 2.5, a w Żywcu, odpowiednio 667% i 862%.

Zła jakość powietrza jest przez nas nie tylko odczuwalna – w istotny sposób wpływa również na stan zdrowia i funkcjonowanie organizmu. Związki chemiczne zawarte w smogu mogą być alergenami, a także powodować zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego. Smog jest groźny nie tylko dla ciężarnych, osób starszych czy dzieci – choć te grupy są najbardziej narażone na negatywne skutki ekspozycji. Chcąc chronić siebie i swoją rodzinę – warto pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji. W zimie, gdzie zanieczyszczenia ulegają intensyfikacji, dobrym pomysłem będzie natomiast montaż wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wentylacja dla zdrowia – odzysk ciepła – dla planety

Wentylacja z odzyskiem ciepła jest propozycją, która posiada szereg zalet. Połączenie wentylacji mechanicznej – a więc dużo efektywniejszego wariantu niż grawitacyjny – z rekuperatorem odzyskującym ciepło z powietrza usuwanego z budynku – to rozwiązanie korzystne zarówno z ekonomicznego, funkcjonalnego jak i ekologicznego punktu widzenia. Można rozróżnić odmienne typy wentylacji ze względu na to, jakie zawarto w niej wymienniki ciepła:

 • z wymiennikami krzyżowymi – najczęściej wybierane,  ze względu na korzystną cenę;
 • z wymiennikami przeciwprądowymi – o  wysokiej wydajności, odzyskujące najwięcej ciepła;
 • z wymiennikami obrotowymi –  gwarantujące nawilżenie powietrza dzięki pracy wirnika;
 • z glikolowym wymiennikiem – idealne w wymagających warunkach, wydajne, choć najdroższe w montażu;

Wentylacja z odzyskiem ciepła pracuje w sposób wydajny – dzięki intensywnej cyrkulacji powietrza pozwala zachować jego optymalną jakość, ale i temperaturę – i to bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne bądź ilość zanieczyszczeń. Kluczowym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność wentylacji pozostaje sposób jej montażu. Parametry, które należy wziąć pod uwagę obejmują przede wszystkim kubaturę oraz przeznaczenie lokalu (a docelowo także liczbę przebywających w nim ludzi). Sposób montażu poszczególnych elementów systemu powinien pozwalać na usuwanie zanieczyszczeń z miejsc, w których zgromadziło się ich najwięcej, oraz dostarczać je tam, gdzie stężenie jest niższe.

Podsumowując – choć wiele osób w pewnym stopniu przyzwyczaiło się do zanieczyszczonego powietrza, również w domu – warto walczyć z tym problemem. Dzięki profesjonalnemu montażowi odpowiednio dobranego systemu wentylacyjnego, a więc usługi, którą proponuje nasza firma, jest to możliwe. Dodatkowo wentylacja wyposażona w odzysk ciepła pozwala nie tylko zredukować koszty ogrzewania, ale także zmniejszyć ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika