Właściwa wentylacja gwarancją dobrej atmosfery

Podejmując temat wentylacji warto zaznaczyć, iż optymalne warunki techniczne w budynkach, gdzie przebywają ludzie, w tym właściwa wymiana powietrza, jego wilgotność i temperatura są zagwarantowane prawnie – zarówno ustawowo, jak i poprzez zatwierdzone Polskie Normy dot. wentylacji oraz BHP.

Choć w większości biurowców wentylowane pomieszczenia są normą, wciąż jeszcze zdarzają się przypadki, w których w zakresie prawidłowego przepływu i temperatury powietrza dochodzi do zaniedbań. Tymczasem sprawna wentylacja to nie luksus, lecz konieczność – zarówno z punktu widzenia ergonomii stanowiska pracy, jak i zdrowia, a co za tym idzie wydajności pracowników. Odpowiedzialna osoba prowadząca działalność zarobkową w oparciu o zatrudnianie wykonawców musi zdawać sobie sprawę, że ich potrzeby nie zamykają się w otrzymywaniu wynagrodzenia pieniężnego.

Troska o system umożliwiający cykl wymiany powietrza sprowadza się zarówno do zainstalowania dobranego rodzaju wentylacji, jak również do dbania o jego regularną konserwację. Systemy wentylacyjne mogą przybierać różne formy, tak mechaniczne, jak i grawitacyjne. Wśród nich znajdują się m.in. wentylacja z odzyskiem ciepła, oraz bardziej odpowiednie dla przestrzeni pracowniczej odciągi techniczne – filtrowentylacja. Dlaczego ten typ jest szczególnie polecany w przypadku indywidualnych stanowisk pracy. Taka wentylacja umożliwia zwiększenie komfortu w miejscu zatrudnienia na kilka sposobów. Przede wszystkim, inwestując w filtrowentylację można mieć pewność, że:
panujące na zewnątrz warunki klimatyczne nie będą miały żadnego wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach – a to z uwagi na wydajność pracy systemów wentylacyjnych – rzecz jasna pod warunkiem ich dopasowania do metrażu lokalu. Stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu może się bardzo różnić, stąd, istotne jest skrupulatne podejście do tematu rozmieszczenia poszczególnych jednostek wentylacyjnych;
w przypadku zakładów produkcyjnych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery stopień tych zanieczyszczeń będzie niższy dzięki systemowi filtracyjnemu;

Oba parametry mają niebagatelny wpływ na komfort pracy, a co za tym idzie jej efektywność.  Filtrowentylację mogą być montowane w dwóch wariantach. W zależności od metrażu hali produkcyjnej instalowane są:

 • ogólne wentylacje (czyli wywiewno – nawiewne);
 • miejscowe (a więc obejmujące swoim zasięgiem kilka stanowisk) wywiewne wentylacje;

Rzecz jasna bardzo ważne jest też dobranie parametrów ssania – bowiem odpowiada ono za szybkość usuwania z pomieszczenia potencjalnie szkodliwych substancji. Zasięg działania poszczególnych modeli także jest zróżnicowany, w zależności od tego, czy są wyposażone w ssawki czy w okapy.

Wentylacja indywidualna pozwala na stworzenie parametrów powietrza, dzięki którym zarówno jego części, jak i cały zespół będą przebywali w akceptowalnych warunkach. Jest też o wiele bardziej efektywna w zakresie dostarczania czystego (i pozbawionego nieprzyjemnych zapachów)  powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Montaż tego typu wentylacji wbrew pozorom wcale
nie jest trudniejszy, niż w przypadku kolektywnych urządzeń.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika