Wentylacja z rekuperacją zimą

Komfortowy dom bez dobrej jakości wentylacji mechanicznej? W XXI wieku trudno sobie to wyobrazić. Zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej system wentylacyjny jest koniecznym elementem codzienności. Co jednak z zimowymi miesiącami? Dobrej jakości wentylacja to niezbędny warunek, jeżeli nie chcemy otrzymywać wygórowanych rachunków za ogrzewanie. Szczelność systemu wentylacyjnego to kluczowy parametr, ale doskonałym rozwiązaniem może być także montaż wentylacji z odzyskiem ciepła.

Ekologiczny sposób na niższe koszty ogrzewania

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić nie tylko na kosztach ogrzewania. To także rozwiązanie ekologiczne, mimo, że rekuperator jest zasilany przy pomocy energii elektrycznej, to jednak zużywa on jej minimalne ilości. Wentylacja z odzyskiem ciepła gwarantuje stały dopływ powietrza pozbawionego alergenów, oczyszczonego, ale jednocześnie pozwala zmniejszyć straty energetyczne o bardzo wysoki odsetek (nawet do 90 procent). Jak to możliwe? Działanie rekuperacji opiera się na pracy dwóch wentylatorów (nadmuchowego oraz usuwającego zużyte powietrze), a także wymiennika ciepła. Uzupełnieniem są filtry – specjalne siatki drobnooczkowe, które powinny być regularnie oczyszczane. Nawiew zimą musi być dodatkowo regularnie oczyszczany ze śniegu.

Można zdecydować się na różne typy wentylacji z odzyskiem ciepła, w zależności od tego, w jakie wymienniki została wyposażona. Wyróżniamy m.in. wentylację:

 • z wymiennikami przeciwprądowymi – o bardzo wysokiej wydajności pod względem odzysku ciepła;
 • z wymiennikami krzyżowymi – w najbardziej przystępnej cenie, najpopularniejszą;
 • z wymiennikami obrotowymi – wyposażoną w specjalny wirnik;
 • z wymiennikiem glikolowym – mniej popularne, z uwagi na wysoką cenę i trudny montaż, wydajne;

W przypadku rekuperacji wilgotność powietrza utrzymywana jest na optymalnym poziomie – co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla osób borykających się z chorobami układu oddechowego. Zimą są one narażone podwójnie, bowiem powietrze robi się nadmiernie „suche”. Dzięki wentylacji z rekuperacją powietrze nie tylko jest odpowiednio nawilżone, ale też równomiernie ogrzewane. Rekuperacja to doskonały dodatek do istniejącego już systemu grzewczego – nie może być jego całkowitym zamiennikiem, jednakże wiele zależy tu od metrażu domu, rozkładu pomieszczeń, liczby mieszkańców.

Kwestia montażu jest niezwykle istotna – dlatego też warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku konserwacji – powinna być przeprowadzana dokładnie i regularnie, aby cały system działał bez kosztownych awarii.

Wentylacja z rekuperacją może być instalowana zarówno w prywatnych mieszkalnych budynkach, jak i w biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej. To rozwiązanie, które pozwala zadbać nie tylko o pozytywny mikroklimat w pomieszczeniach, ale też o dobro naszej planety.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika