Wentylacja z odzyskiem ciepła na jesień

Jesienne miesiące charakteryzują się niezwykle zmiennymi warunkami pogodowymi. Następujące po sobie chłodniejsze i cieplejsze dni, znaczna wilgotność powietrza oraz coraz silniejsze wiatry to typowa dla ostatniego kwartału roku w Polsce aura. Jak w takich warunkach zadbać o optymalny sposób ogrzewania i wentylacji w domu?

Naturalna wentylacja grawitacyjna, która jest elementem większości domów stawianych w ubiegłych dekadach niestety nie sprawdza się w miesiącach jesiennych. Sposób pracy takiego systemu wentylacyjnego jest w ścisłej zależności z różnicą temperatur – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jego wydajność zależy również od ciśnienia powietrza oraz intensywności powiewów wiatru. Wentylacja grawitacyjna w okresie jesienno – zimowym może tym samym generować poważne straty ciepła, dodatkowo jakość powietrza wewnątrz budynków jest nie najlepsza, z uwagi na jego suchość.

Na łagodną, jak i mroźną jesień

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest ograniczenie strat ciepła. Powietrze nawiewane z zewnątrz zostaje wstępnie ogrzane – w cieplejsze jesienne dni nie ma więc potrzeby korzystania dodatkowo z ogrzewania czy klimatyzacji. Pozwala to nie tylko na oszczędność, ale również korzystnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu. Zainstalowanie systemu rekuperacyjnego jest korzystne także w przypadku osób, które cierpią z powodu różnego rodzaju alergii wziewnych (które są zresztą coraz powszechniejsze i stopniowo zyskują miano choroby cywilizacyjnej). Gwarancja stałej wymiany powietrza w budynku pozwala na usuwanie zanieczyszczeń i dostarczanie świeżego, lecz ogrzanego powietrza. Ponad to nie jest ono nadmiernie wilgotne – co z kolei eliminuje ryzyko namnażania się roztoczy, grzybów i innych drobnoustrojów.

Czyste powietrze przez cały rok

Filtrowane w rekuperatorze powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń oraz alergenów – rodzaj filtra można dobrać indywidualnie. Jakość powietrza pozostaje na wysokim poziomie niezależnie od tego, czy warunki na zewnątrz ulegają pogorszeniu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje możliwość regulowania strumienia powietrza, które jest dostarczane do środka, jak i wywiewane na zewnątrz. Dzięki temu nawet wyjątkowo silne porywy wiatru nie stanowią problemu.

Wentylacja z odzyskiem ciepła łączy w sobie zalety wentylacji mechanicznej oraz rekuperatora. Dzięki jednostce wentylacyjnej, do której transportowane są zarówno ciepłe, jak i chłodne powietrze, dochodzi do zrównoważenia ich temperatury. Następnie oczyszczone powietrze jest przesyłane do pomieszczeń, natomiast ochłodzone i zanieczyszczone – na zewnątrz. Co istotne, ilość zanieczyszczeń przenikających do atmosfery jest zredukowana – co ma znaczenie zwłaszcza w miesiącach jesiennych, kiedy to ogrzewanie w wielu gospodarstwach domowych generuje znaczne ilości szkodliwych gazów.

Warto pamiętać, że montaż wentylacji z odzyskiem ciepła jest każdorazowo dopasowywany do indywidualnego projektu – w zależności od metrażu ilość jednostek może być odmienna – i stanowi dość kosztowny proces. Rekompensatę z pewnością stanowi fakt, iż dzięki rekuperacji można oszczędzić na ogrzewaniu czy klimatyzacji latem. Dodatkowo rozwiązanie to jest proekologiczne oraz – co w świetle zmiennej jesiennej aury ma szczególne znaczenie – daje optymalne efekty niezależnie od zewnętrznych warunków.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika