Wentylacja w obiekcie sportowym

Decydując się na otwarcie specyficznego obiektu sportowo – rekreacyjnego, jakim jest basen, należy pamiętać o specyfice takiej budowli. Kryty basen to miejsce, w którym panuje określony mikroklimat – i w związku z tym trzeba pamiętać, już na etapie tworzenia projektu, o zagwarantowaniu właściwej wentylacji pozwalającej na zoptymalizowanie kosztów eksploatacji. Zaangażowanie profesjonalistów z JK Projekt z pewnością ułatwi wiele decyzji oraz usprawni cały proces.

Specyficzne problemy wymagają dedykowanych rozwiązań

Na basenie krytym zjawisko parowania przebiega w sposób zmasowany i rozległy. Wiele zależy oczywiście od ilości zbiorników, ich powierzchni jak i rodzajów, ale też od pozostałych elementów basenowej infrastruktury. Woda paruje nie tylko z powierzchni zbiorników, ale i wszystkich innych elementów – mało tego, znajduje się także na skórze użytkowników przestrzeni. Co w takim przypadku z higieną, bezpieczeństwem, jakością powietrza? Przede wszystkim pojawia się problem nadmiaru wilgoci, który może mieć negatywny wpływ nie tylko na powietrze wewnątrz budynku, ale też na konstrukcję budynku i jego stan techniczny (a co za tym idzie częstotliwość i koszty napraw, konserwacji etc.).

Właściwy system wentylacyjny dopasowany do panujących warunków może znacząco poprawić sytuację. Biorąc pod uwagę specyfikę skraplania się pary wodnej – powietrze musi być w odpowiedni sposób nawiewane. Przykładowo – dobrym rozwiązaniem będzie nawiew suchego powietrza prowadzony na ściany oraz okna oraz usuwanie wilgotnego powietrza z hali. Dedykowane do tego celu systemy składają się z szeregu jednostek wentylacyjnych, filtracyjnych, połączonych ze sobą i z centralą kanałów. Ich właściwe rozmieszczenie oraz montaż są równie istotne, co jakość  urządzeń. W kwestii instalacji warto w pełni zaufać profesjonalistom z naszej firmy. Fachowcom z JK Projekt można powierzyć też przeprowadzanie cyklicznych kontroli oraz konserwacji. Każdy system wentylacyjny instalowany w specyficznym, basenowym wnętrzu, powinien charakteryzować się odpornością na korozję oraz wysokim stopniem wytrzymałości. Rozwiązaniem jest m.in. stosowanie powłoki epoksydowej.

Dla poprawienia warunków wewnątrz hali basenowej trzeba zadbać również o panującą temperaturę. Wewnętrzna powietrza powinna być nieco wyższa, jeżeli zależy nam na tym, by woda parowała w mniejszym stopniu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe (np. w przypadku zbiorników terapeutycznych czy jacuzzi). Kompleksowe osuszanie powierzchni można przeprowadzić wtedy  przez połączenie systemu wentylacyjnego z wymiennikiem ciepła. W zależności od potrzeb (i metrażu) system wentylacyjny może się składać z większej ilości elementów, przepustnic, układów sprężających etc. W większości przypadków urządzenia po podłączeniu działają w sposób intuicyjny, dzięki temu, że są zintegrowane i profesjonalnie dobrane.

A o tym, w jaki sposób – najlepiej przekonać się, kontaktując się z ekspertami z naszej firmy.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika