Wentylacja na zimię

Wentylacja w budynkach – zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej – jest elementem, który decyduje nie tylko o komforcie, ale i o zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniach. W okresie zimowym jednak wentylacja może być również sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wystarczy zadbać o szczelność takiego systemu (zlecając jego cykliczną konserwację) bądź też zdecydować się na montaż wentylacji z odzyskiem ciepła.

Nowoczesna wentylacja, rekuperator, czy system zintegrowany?

Podstawowym wyborem, którego warto dokonać jest zamiana tradycyjnej, przestarzałej już formy grawitacyjnej na wariant mechaniczny. Taki rodzaj wentylacji charakteryzuje się wyższą efektywnością, łatwiej poprawić jakość powietrza (np. dodając specjalne filtry), a oprócz tego – gwarantuje lepszą szczelność systemu. Dzięki temu można zoptymalizować zużycie energii cieplnej.

Oczywiście to nie jedyne rozwiązanie – dla osób, którym dobro środowiska jest szczególnie bliskie odpowiednim rozwiązaniem może być montaż rekuperacji. To pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – zmniejszane są o wysoki odsetek straty energetyczne. A co za tym idzie – ciepło może być lepiej rozdysponowane po pomieszczeniach. Rzecz jasna dzięki funkcjonowaniu wentylacji mechanicznej jednocześnie mamy zagwarantowany właściwy mikroklimat, z wilgotnością powietrza na odpowiednim poziomie. Ma to znaczenie zwłaszcza zimą, gdy nietrudno o pojawienie się tzw. suchego powietrza, niekorzystnie wpływającego na pracę układu oddechowego (i to nie tylko u osób z alergiami wziewnymi).

Formą, która łączy w sobie funkcjonalność podanych wyżej rozwiązań jest wentylacja już wyposażona w odzysk ciepła. System taki pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza, które już zostało wydalone na zewnątrz budynku przez wentylację. Zwiększa to nie tylko wydajność, ale również gwarantuje zmniejszenie ewentualnych zanieczyszczeń. Intensywna cyrkulacja powietrza sprawdza się zarówno w sezonie letnim, jak i grzewczym. Systematycznie usuwane są m.in. nieprzyjemne zapachy.

Każdorazowo trzeba pamiętać, że koszty montażu nowoczesnego systemu mogą wydawać się wysokie – jednak należy na nie spojrzeć z szerszej perspektywy. Odzysk ciepła pozwala zaoszczędzić niemałe kwoty na ogrzewaniu, a ponadto – taka forma wentylacji nie wymaga kosztownych napraw, o ile jest regularnie serwisowana i konserwowana.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika