Wentylacja mechaniczna w zakładach przemysłowych i biurowcach

Działające współcześnie zakłady przemysłowe charakteryzują się ogromną powierzchnią użytkową. Skupieni w nich pracownicy oczekują od zatrudniającej ich firmy zagwarantowania optymalnych warunków podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Właściwy przepływ powietrza oraz temperatura mają bardzo duży wpływ na wydajność pracowników. Nic zatem dziwnego, że zarządzający zakładami pracy mają świadomość tego, że w wielu przypadkach modernizacja hal i biurowców jest koniecznością. Zarówno w punktu widzenia komfortu zatrudnianych osób, jak i kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Wentylacja mechaniczna zainstalowana może być na wiele sposobów. Każdorazowo priorytetem pozostaje efektywność w zakresie zagwarantowania wymiany powietrza oraz jego filtracji.

Jak powinna działać profesjonalna wentylacja ?

Właściwe parametry w dziedzinie wilgotności, czystości oraz temperatury powietrza mają znaczenie jako element spełnienia norm BHP, usankcjonowanych prawnie. Współcześnie taka wentylacja jest istotna również ze względu na zagrożenie pandemiczne. Odpowiednia cyrkulacja zagwarantowana przez sprawne i właściwie rozmieszczone jednostki systemu wentylacji to absolutna konieczność. Szczególnym rodzajem wentylacji przemysłowej pozostają odciągi techniczne, czyli filtrowentylacja. Takie rozwiązanie jest odpowiednie wszędzie tam, gdzie mimo zatrudniana dużej ilości osób zapewnia się im indywidualne stanowiska pracy.

Specjaliści z naszej firmy mogą pomóc nie tylko w montażu, ale przede wszystkim – w zaprojektowaniu systemu, który będzie spełniał określone wymogi i odpowiadał preferencjom konkretnych użytkowników. Wyróżnić można kilka typów wentylacji mechanicznej instalowanej w obiektach przemysłowych. Jednym z najczęściej wybieranych pozostaje miejscowa wentylacja wywiewna (indywidualna). Zasada działania takich jednostek pozwala na poprawę cyrkulacji powietrza wszędzie tam, gdzie zagęszczenie pracowników jest znaczne. W przypadku, gdy liczba zatrudnionych jest mniejsza można zdecydować się na montaż wentylacji ogólne, czyli nawiewno – wywiewnej (kolektywnej). Każdorazowo usuwane na zewnątrz jest powietrze „zużyte” (a więc zanieczyszczone), przy czym tempo tego procesu również może być dopasowane do indywidualnych warunków (zależy to m.in. od tego, czy montowane będą ssawki czy okapy). Co ważne, jeżeli w danym zakładzie przemysłowym istnieje ryzyko, że do atmosfery emitowane będą zanieczyszczenia, można te parametry ograniczyć dzięki zainstalowaniu odpowiedniego systemu filtracyjnego.

Podsumowując  – w zakładzie przemysłowym wentylacja mechaniczna jest niezbędnym elementem mającym wpływ na panujące warunki. Pozwala ograniczyć zarówno emisję zanieczyszczeń, jak i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu zamkniętym. Instalacja takiego systemu powinna być poprzedzona analizą konkretnych warunków oraz dopasowaniem do niej projektu. Dopiero wówczas można decydować o rodzaju urządzeń, które będą wykorzystywane oraz o sposobie (i gęstości) rozmieszczenia jednostek. Na każdym etapie procesu warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika