Warto wymienić kocioł węglowy na gazowy

Współcześnie coraz częściej zauważamy, że jakość powietrza systematycznie się pogarsza. Takie tendencje nie omijają niestety położonego w Beskidach Bielska – Białej. Do tak dramatycznego zanieczyszczenia powietrza przyczyniamy się niestety sami – poprzez nadmierną eksploatację samochodów (emitujących spaliny do atmosfery), ale też poprzez korzystanie z kotłów węglowych jako źródła ogrzewania w domach. Te problemy możemy wyeliminować samodzielnie – od niewielkich modyfikacji zaczynają się przecież duże zmiany. Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na model gazowy? Piszemy poniżej.

Zanieczyszczenie powietrza a węgiel

Bielsko – Biała jest szczególnie narażone na kumulację zanieczyszczeń w powietrzu – z uwagi na specyficzne położenie. Jest to widoczne szczególnie w sezonie grzewczym, ponieważ przy spalaniu węgla w niewielkich źródłach ciepła – jak właśnie kotły czy piece kaflowe – emitowane są zanieczyszczenia do atmosfery. Wystarczy pomnożyć te pozornie niskie wartości przez ilość użytkowników takich źródeł ciepła i pojawia się wyjaśnienie tak słabej jakości powietrza. Dla odmiany w przypadku korzystania z węgla na skalę przemysłową (np. w elektrociepłowniach czy kotłowniach o większej mocy) używa się specjalnych systemów oczyszczających i zmniejszających emisję zanieczyszczeń (obejmujących tlenek węgla, związki siarki oraz pył). Szczęśliwie rozwiązanie dla gospodarstw domowych jest w zasięgu ręki i wcale nie jest trudne ani kosztowne. Wystarczy zastąpić kocioł węglowy (lub piec) specjalnym kotłem gazowym.

Proste i opłacalne rozwiązanie

Do korzystania z kotła czy pieca na węgiel jako głównego źródła ciepła przekonywała ludzi niska cena węgla. Z biegiem czasu dobrej jakości paliwo zmieniło jednak swoje ceny na znacznie wyższe – zarówno w przypadku węgla, brykietów, jak i ekogroszku. Stąd też zaczęto wybierać gorszej jakości opał – co dodatkowo negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Tymczasem w kotłach gazowych na gaz ziemny koszty eksploatacji pozostają na niskim poziomie. Kotły kondensacyjne służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też do podgrzewania wody. Dodatkowo emisja zanieczyszczeń, które są emitowane przez kocioł gazowy na gaz ziemny ma wartość ponad 1000 razy niższą niż w przypadku pyłu produkowanego przez spalanie węgla. Dwa razy niższa jest również emisja gazu CO2 przyczyniającego się ponad to do zwiększania się dziury ozonowej. Aby urządzenie mogło być użytkowane konieczne jest oczywiście zapewnienia źródła energii, bądź przez przyłączenie się do dostępnej w okolicy sieci gazowej, lub jeżeli takiej możliwości nie ma, poprzez stworzenie instalacji na gaz płynny na zewnątrz budynku. Kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną, aby ją jeszcze jednak zwiększyć warto połączyć je z instalacją fotowoltaiczną – służącą jako element do podgrzewania wody użytkowej.

Korzystanie z kotła kondensacyjnego na gaz ziemny jest dużo bezpieczniejsze niż z kotła na węgiel, a dodatkowo – bezobsługowe. Istotne tylko, by niewielkie pomieszczenie, w którym montowany będzie kocioł posiadało dobrą wentylację. Kotły gazowe to wiszące modele o niewielkiej kubaturze, jednakże kotłownia musi spełniać wymogi określone w przepisach dotyczące metrażu, jak również sposobu odprowadzania spalin. Warto wymienić kocioł węglowy na kondensacyjny kocioł gazowy – zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Spaliny z kotłów gazowych nie zawierają pyłów szkodliwych dla zdrowia ludzkiego – korzystanie z takiego kotła przy odpowiednim nawilżeniu powietrza wewnątrz to także dobre rozwiązanie dla osób borykających się z alergiami wziewnymi.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika