Serwis klimatyzacji

Systemy klimatyzacyjne najnowszej generacji mają liczne zastosowania. Nadają się nie tylko do ochładzania temperatury wewnątrz pomieszczeń w miesiącach letnich, ale też mogą służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania zimą. Oprócz tego niezwykle istotna jest funkcja oczyszczająca powietrze z alergenów oraz pyłów. Rzecz jasna aby klimatyzatory pełniły swoją rolę w sposób kompletny konieczna jest ich regularna konserwacja oraz poddawanie serwisowaniu. Jaka powinna być częstotliwość takich działań?

Ogólne zasady oraz ich egzekwowanie

Według specjalistów klimatyzacja – niezależnie od tego, czy jest ona umieszczona w pomieszczeniach mieszkalnych czy też biurowych – powinna być serwisowana co najmniej raz na 6 miesięcy. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakich warunkach pracuje klimatyzator. Częstotliwość konserwacji może być większa, na przykład w przypadku sklepów (duża ilość osób na niewielkiej przestrzeni) czy restauracji (intensywne zanieczyszczanie powietrza od wewnątrz). Serwisowanie klimatyzacji najlepiej jest przeprowadzać na przełomie miesięcy wiosennych oraz jesiennych.

Jak wygląda usługa serwisowa?

Serwisowanie klimatyzacji sprowadza się do czynności mających na celu weryfikacje szczelności i wydajności, naprawę ewentualnych usterek, oczyszczanie filtrów, parownika. Sama wymiana filtrów może być przeprowadzana bez pomocy serwisanta – warto pamiętać o tym co najmniej raz na kwartał, aby zachować optymalną jakość powietrza. Konserwacja klimatyzacji obejmuje także takie działania, jak:

 • weryfikację stanu technicznego sterowników oraz połączeń pomiędzy układami;
 • weryfikację stanu technicznego sprężarek, wentylatorów, łożysk;
 • sprawdzenie stanu skraplacza – jego drożności oraz szczelności;

Regularna konserwacja pozwala uniknąć dużo kosztowniejszych awarii, które mogłyby się przytrafić w przypadku braku przeprowadzania kontroli. Dlaczego jeszcze warto czyścić klimatyzację?

Oczyszczanie instalacji – dlaczego to takie istotne

Intensywne użytkowanie klimatyzacji sprawia, że zużyciu ulegają też filtry. Ich dobry stan jest konieczny do zatrzymywania zanieczyszczeń. W jednostce klimatyzacyjnej regularnie gromadzi się też wilgoć – a to środowisko niestety sprzyja tworzeniu się grzybów, roztoczy, pleśni. Stąd czyszczenie i wymiana filtrów jest priorytetowym zadaniem.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika