Rekuperacja w domu

Rekuperacja domowa cieszy się coraz większą popularnością. Częściowo wpłynęły na to nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego wprowadzone w 2021 roku, które zakładają, że konieczne jest zwiększenie energooszczędności nowo powstających domów. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła można zwiększyć ilość energii pierwotnej, jaką posiada budynek. Dlaczego tak się dzieje, oraz dlaczego jeszcze warto zainwestować w rekuperację w domu? O tym poniżej.

Współczesny dom powinien pozwalać na osiągnięcie pewnej niezależności energetycznej. Znaczenie ma również to, czy eksploatacja budynku przebiega w sposób przyjazny dla środowiska. Rekuperacja jest systemem, który zwiększa potencjał energetyczny domu. Dzieje się tak dlatego, że odzyskuje ona energię, która została wydalona wraz z wywiewanym powietrzem, a dodatkowo może je ogrzewać lub ochładzać. Powietrze z zewnątrz jest dodatkowo filtrowane – wewnątrz jest zatem pozbawione wszelkich alergenów, pyłów czy smogu. Powietrze wywiewane i nawiewane nie mieszają się ze sobą. Wentylacja z odzyskiem ciepła doskonale wpisuje się w znowelizowane przepisy to jednak nie jedyny powód, by zdecydować się na takie rozwiązanie.

Rekuperacja dla wolnego od alergii domu…

Jedną z współczesnych chorób cywilizacyjnych pozostają alergie wziewne. Nawet osoby nie cierpiące na żadnego typu uczulenie mogą mieć problemy z układem oddechowym z powodu zanieczyszczeń powietrza, które z roku na rok ulegają zwiększeniu. Szczęśliwie istnieją sposoby na zapewnienie sobie świeżego powietrza chociaż w prywatnej przestrzeni domu jednorodzinnego. Filtrowane dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła powietrze oprócz tego, że jest pozbawione alergenów, roztoczy czy innych zanieczyszczeń charakteryzuje się też optymalną wilgotnością.

…i ochrony przed rosnącymi kosztami ogrzewania

Można się spodziewać, że zimą nastąpi swoiste apogeum związane z problemami z dostarczaniem energii cieplnej do domów. Sytuacja ekonomiczno-polityczna nie rysuje się w różowych barwach, dlatego coraz częściej poszukiwane są alternatywne rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć wydatki na energię do optymalnego poziomu. Dzięki rekuperacji można poczynić znaczne oszczędności – oczywiście biorąc pod uwagę ceny tego rodzaju instalacji, jej koszty zwracają się dopiero po kilku latach. Ostatecznie jednak wynoszą one kilkadziesiąt procent – nawet 60%.

Koszty montażu i eksploatacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest wydatkiem małym. To inwestycja która wymaga konkretnych nakładów finansowych zamykających się w przedziale od 15 do 25 tys. zł, w zależności od poszczególnych czynników – mocy jednostki głównej, montażu, powierzchni całkowitej budynku, jakości komponentów. Natomiast wydatki dotyczące użytkowania rekuperacji są niskie – zużywa ona niewiele prądu, a regularne przeglądy i wymiana filtrów również nie należą do kosztownych.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika