Przegląd klimatyzacji i wentylacji przed sezonem

Tak, jak warto skontrolować stan instalacji grzewczej przez sezonem zimowym, również przed pojawieniem się wysokich, letnich temperatur warto zadbać o przeprowadzenie przeglądu klimatyzacji oraz wentylacji. Na czym taka usługa polega, co ile powinna być zamawiana oraz dlaczego jest taka istotna z punktu widzenia użytkownika? Zapraszamy do lektury.

Wentylacja – konserwacja obowiązkowa?

Konserwacja wentylacji mechanicznej, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, nie jest prawnym obowiązkiem właściciela/zarządcy budynku. Nie oznacza to jednak, że nie powinna być ona regularnie przeprowadzana. Szczególnie w sytuacji, gdy chcemy zagwarantować sobie optymalną wydajność pracy takiego systemu. Czynniki, które są sprawdzane podczas przeglądu to m.in. siła ciągu w kanałach, wydajność pracy, ale przede wszystkim ilość wymienianego powietrza, szczelność sprężarek. Konserwacja wentylacji mechanicznej przed sezonem jej wzmożonego użytkowania obejmuje oczywiście również czyszczenie kanałów wentylacyjnych (raz na kilka lat), obudowy, a także filtrów. Jeżeli to konieczne są one wymieniane. Tego ostatniego zadania nie trzeba zlecać specjalistom, można taką wymianę przeprowadzić samodzielnie. Ogólny przegląd wentylacji mechanicznej zalecany jest co najmniej raz na rok, duże znaczenie mają jednak rekomendacje producentów konkretnego zainstalowanego urządzenia. Regularnie przeprowadzana konserwacja korzystnie wpływa na wydajność pracy wentylacji i pozwala zaoszczędzić na kosztach ewentualnych większych napraw (wynikających np. ze zlekceważenia drobnych usterek).

Gotowa na lato? Przegląd klimatyzacji

O ile wymiana filtra w wentylacji mechanicznej może być przeprowadzona samodzielnie, to już konserwacje klimatyzacyjnego systemu zdecydowanie lepiej jest zlecić profesjonalistom. Zewnętrzne elementy oraz filtry siatkowe można (a nawet należy) utrzymywać w czystości samodzielnie. Jednak raz na pół roku warto zlecić przegląd całej klimatyzacji. Na czym takowy polega? Przede wszystkim czyszczone są filtry (przeprowadza się także ich odgrzybianie jeśli zaistnieje taka potrzeba), skraplacz, parownik (dodatkowo dezynfekowany), wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Wszystko to przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów. Należy zweryfikować szczelność układów freonowych odprowadzających skropliny, poziom czynnika chłodzącego oraz wszystkie elementy, które ulegają wzmożonemu zużyciu. Istotną częścią przeglądu jest też sprawdzenie, czy sterowniki funkcjonują sprawnie. Każdy przegląd jest też dokumentowany w karcie gwarancyjnej.

Regularnie przeprowadzana konserwacja wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji jest niewątpliwie potrzebna. Przeprowadzane raz na rok lub na pół roku prace konserwacyjne pomagają zachować takie systemy w dobrej kondycji, zoptymalizować ich wydajność. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale też pozwala uniknąć dodatkowych wydatków związanych z naprawami drobnych (początkowo) zaniedbań. Warto zawczasu zarezerwować usługę u profesjonalnej firmy serwisowej – niezależnie od tego, czy na posiadane przez nas systemy wentylacyjne czy klimatyzacyjne nadal obowiązuje gwarancja, czy też konieczny jest serwis pogwarancyjny.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika