Pompy ciepła na lato

Pompy ciepła są znane przede wszystkim jako jeden z alternatywnych sposobów na ogrzewanie. Mają stanowić zamiennik, a raczej uzupełnienie, innych form – głównie ogrzewania przy pomocy paliw kopalnych, a więc węgla, ropy czy gazu ziemnego. Używanie pomp ciepła jest uznawane za dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Zwraca się uwagę na to, że koszty korzystania z nieodnawialnych źródeł energii rosną, a ich koszty ekologiczne – od lat są na najwyższym poziomie, przyczyniając się do powstawania zanieczyszczeń oraz innych destrukcyjnych dla przyrody zjawisk.

System chłodzący dopasowany do warunków

Pompy ciepła najlepiej sprawdzają się jako źródło grzewcze w domach energooszczędnych, w których zapotrzebowanie na ciepło jest niższe. Ale czy jednynie?
Zauważmy, że można zdecydować sie na kilka rodzajów instalacji. Wyróżniamy pompy powietrzne i pompy gruntowe. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Pompy gruntowe mogą być instalowane również podczas remontowania budynku. W pompy powietrzne natomiast wyposażane są inwestycje, które dopiero są na etapie realizacji.

Pompy gruntowe posiadają tę zaletę, że mogą stanowić główne źródło grzewcze. Oprócz tego doskonale nadają się do chłodzenia pasywnego. Na czym takowe polega? Przede wszystkim zauważmy, że pompy pracują w oparciu o sprężarkę elektryczną, która pozyskuje energię z otoczenia. Wydajność pompy mierzy się na podstawie tego, jaki jest stosunek energii oddanej do instalacji do ilości energii pobranej. Pompy gruntowe mogą z powodzeniem współpracować również z systemem wentylacyjnym gwarantując optymalną temperaturę w pomieszczeniach latem.

Pompę ciepła odwracalne to specjalny wariant, który można także tak przeprogramować, aby zapewniały chłodzenie. Odwraca się w tym celu kierunek tłoczenia sprężarki – a co za tym idzie – przepływu czynnika chłodzącego. Oczywiście aby dokonać takich zmian warto posiłkować się pomocą fachowców. Trzeba też pamiętać, że wydajność pompy ciepła w przypadku funkcji chłodzenia jest niższa niż w przypadku funkcji grzewczej. Energia cieplna nie jest bowiem efektywnie wykorzystywana, ale ulega zatrzymaniu w sprężarce. Odwracalne pompy ciepła z opcją chłodzenia są droższe niż standardowe modele pomp.

Innym sposobem, na obniżanie temperatury w pomieszczeniach przy pomocy pomp ciepła jest zastosowanie chłodzenia pasywnego – które jest osiągalne tylko w przypadku pomp gruntowych. Pasywne chłodzenie nie tylko stanowi wydajny wariant, ale także ekonomicznie opłacalny.

Posiadanie pompy wodno-powietrznej nie oznacza, że chłodzenie pomieszczenia z jej udziałem jest niemożliwe. Przeciwnie -ten wariant pompy doskonale sprawdza się jako uzupełnienie systemu wentylacyjnego bądź klimatyzacyjnego. Pompa ciepła pozwala wykorzystać ciepło „utracone” w wyniku pracy wentylacji.

Warto pamiętać, że koszty zainstalowania pompy ciepła są wysokie – mogą wynieść do 50 tys. złotych. Niemniej – trzeba zauważyć, że pompy mają szerokie zastosowanie, a w toku ich eksploatacji ten wydatek równoważy się.

Pompy ciepła niezależnie od tego, czy stosowane są jako dodatkowe bądź główne źródło ogrzewania bądź też jako wsparcie dla instalacji klimatyzującej nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery – działają w sposób intuicyjny i umożliwiają utrzymywanie optymalnej temperatury – dobranej wedle indywidualnych preferencji mieszkańców. Pompy ciepła to inwestycja w przyszłość, przyjazną dla środowiska, a zarazem gwarantującą komfortowe warunki.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika