Ogrzewanie klimatyzatorem

Dynamiczna sytuacja na rynku surowców grzewczych, jak również zmieniający się od lat klimat sprawiają, że coraz więcej użytkowników poszukuje alternatywnych rozwiązań w zakresie ogrzewania mieszkań i domów. Mimo, iż instalacje na paliwa kopalne nadal dominują, to jednak popularność zyskuje także używanie do ogrzewania klimatyzatorów. Jakie ma zalety takie rozwiązanie oraz na czym polega? Odpowiedzi poniżej.

Klimatyzator – ekologiczne urządzenie wielofunkcyjne

Najnowsza generacja klimatyzatorów może służyć nie tylko do schładzania powietrza czy podnoszenia jego jakości dzięki specjalistycznym filtrom. Dostępne na rynku klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe czy sufitowe w większości mają postać dwufunkcyjną. Dzięki temu mogą z powodzeniem zastępować centralne ogrzewanie zasilane przy pomocy gazu ziemnego. Oczywiście poza aspektem ekonomicznym istotny jest tutaj także aspekt ekologiczny. Wiedza o tym, że w naszym kraju emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest wysoka, jest powszechna. Jednakże sposobów na jej zmniejszenie wciąż nie wykorzystuje się w pełni. Zmienić to może właśnie ogrzewanie przy pomocy klimatyzacji, ponieważ w toku tego procesu nie są wydzielane ani pył ani spaliny.

Jak to właściwie działa?

Dwu-funkcyjny klimatyzator może być źródłem ogrzewania dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, które łączy cechy klimatyzatora z pompą ciepła. Mechanizm chłodzący zostaje niejako odwrócony, przez co nawiewane powietrze jest ciepłe, ale i przepuszczane przez filtry.  Zdecydowanymi atutami klimatyzatorów pozostają: cicha, wydajna praca, nieskomplikowana obsługa, wysoka efektywność w odpowiednich warunkach. Ogrzewanie domu klimatyzatorami jest opłacalne pod względem finansowym. Oczywiście należy liczyć się z tym, iż konieczna jest inwestycja w specjalną pompę – jednakże sam proces wytwarzania ciepła może mieć nawet o kilkadziesiąt procent niższy koszt. Dzięki temu inwestycja ma szanse zwrócić się naprawdę szybko. Zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnące ceny paliw kopalnych oraz niepewną i ograniczoną dostępność wielu z nich. Wybierając klimatyzator dwu-funkcyjny warto upewnić się, że spełnia on wymagania, które pozwolą na stosowanie go w formie ogrzewania. Taki klimatyzator powinien mieć wysoką klasę energetyczną oraz wysoką wydajność przy niskich temperaturach. Jednocześnie dobrze się upewnić, że urządzenie będzie zdolne do utrzymywania temperatury na stałym poziomie.

Czy klimatyzatorów w roli urządzeń grzewczych można używać zawsze? Niestety nie. Jednakże w sytuacji, gdy zimy nie mają ostrego przebiegu jest to jak najbardziej możliwe i polecane. Także ze względu na jakość powietrza, jaką takie rozwiązanie gwarantuje. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych filtrów stosowanie ogrzewania klimatyzatorem jest przyjazne również dla osób cierpiących na alergie oraz niekorzystnie reagujących na zbyt suche powietrze. Podsumowując, to urządzenia wielofunkcyjne i niezwykle przydatne. Warto zdecydować się na zakup modelu z pomocą naszych profesjonalnych doradców.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika