Ogrzewanie klimatyzacją – alternatywna dla węgla i gazu

Współcześnie duży nacisk kładziony jest na to, aby technologiczne udogodnienia instalowane w domu miały postać energooszczędną, wielofunkcyjną, ale też przyjazną dla środowiska. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń klimatyzacyjnych nowej generacji.

Klimatyzatory pełnią nie tylko funkcję chłodzącą. Dzięki filtrom pozwalają także zapewniać powietrzu wyższą jakość, optymalną wilgotność oraz wolność od alergenów. Dodatkowym atutem w miesiącach zimowych jest możliwość ogrzewania pomieszczeń przy pomocy klimatyzacji. Na czym to polega oraz jaki rodzaj klimatyzatora najlepiej sprawdzi się w tym celu.

Rodzaje klimatyzatorów

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele urządzeń klimatyzacyjnych. Podstawowy podział rozróżnia jednostki indywidualne oraz typu multisplit oraz egzemplarze stacjonarne i przenośne. Wyróżnia się też poszczególne typy konstrukcji, np. klimatyzatory: ścienne, kasetonowe, sufitowe, kanałowe. Istotnym parametrem jest również moc urządzeń, która powinna być dopasowana do kubatury pomieszczeń, w których instalacja jest umieszczona.
Podstawową cechą, jaką trzeba wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator, który będzie służył również do ogrzewania jest jego dwu-funkcyjność. Takie modele wyróżniają się konstrukcją – umożliwia ona odwrócenie mechanizmu chłodzącego na ogrzewanie. Oprócz tego posiadają wysoką klasę energetyczną i wydajność, nawet w minusowych temperaturach. Klimatyzatory współpracują w tym wypadku z pompą ciepła – przy czym nie ma znaczenia, czy ma ona postać gruntową czy powietrzną.

Dlaczego warto ogrzewać klimatyzatorem?

Logiczną konsekwencją rosnących cen gazu oraz innych paliw kopalnianych jest poszukiwanie alternatywnych źródeł ogrzewania. Poza korzyściami ekonomicznymi ogrzewanie przy pomocy klimatyzacji jest również wariantem przyjaznym dla środowiska – ponieważ nie generują dwutlenku węgla do atmosfery.

Oczywiście aby ogrzewać przy pomocy klimatyzatora konieczny jest też zakup wspomnianej pompy ciepła. Jest to większy wydatek dla domowego budżetu należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że to inwestycją na lata, która z pewnością się zwróci.

Ogrzewanie klimatyzatorem jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy temperatury nie spadają poniżej pewnego pułapu. Obecnie bardzo mroźne dni zdecydowanie nie dominują, dlatego też warto rozważyć taki wariant. Szczególnie biorąc pod uwagę, iż powietrze zimą ma tendencję do bycia gorszej jakości i niższej wilgotności – ogrzewanie klimatyzacją wyposażoną w odpowiednie filtry może rozwiązać te problemy przynajmniej wewnątrz pomieszczeń.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika