Konserwacja klimatyzacji

Liczba zwolenników instalowania systemów klimatyzacyjnych w domu z roku na rok systematycznie rośnie. Wybór odpowiedniego klimatyzatora oraz zatrudnienie profesjonalnej ekipy montażowej to jednak nie wszystko. Decydując się na klimatyzację należy pamiętać również o tym, że aby funkcjonowała ona prawidłowo konieczne jest przeprowadzanie regularnej konserwacji oraz czyszczenia jednostki głównej oraz jej poszczególnych elementów. Co ile powinien być przeprowadzany oraz na co trzeba zwracać szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji to priorytet?

Po sezonie, podczas którego klimatyzacja jest intensywnie eksploatowana, konieczne jest przeprowadzenie jej przeglądu oraz konserwacji. Dzieje się tak, ponieważ w nowoczesnych urządzeniach klimatyzacyjnych istotną funkcję stanowi nie tylko schładzanie powietrza do optymalnej temperatury, ale również jego oczyszczanie. Służą do tego specjalne filtry, które muszą podlegać regularnej wymianie.

Powietrze, które przepływa przez klimatyzator musi być pozbawione zanieczyszczeń, ale też utrzymywane na odpowiednim poziomie nawilżenia. W rezultacie w jednostce klimatyzacyjnej gromadzić się może wilgoć. W takim środowisku natomiast łatwo o rozwój drobnoustrojów, roztoczy, grzybów i pleśni. Bezwzględnie należy zadbać o ich wyeliminowanie, stanowią one bowiem zagrożenie dla zdrowia domowników, mogą też prowadzić do nasilenia objawów alergii. Klimatyzator – a raczej obecne w nim filtry warto czyścić regularnie, w zależności od rozmiarów pomieszczenia, tego, jak intensywnie jest eksploatowany. Współcześnie na rynku dostępne są także modele wyposażone w funkcję samooczyszczania, połączoną z funkcją osuszania parownika z wilgoci.

Jak często i w jaki sposób konserwować klimatyzację

Systemy klimatyzacyjne należy poddawać konserwacji co najmniej dwa razy do roku – przed oraz po sezonie (a więc w okolicach marca oraz przełomu września i października). W przypadku „kosmetycznego” oczyszczania np. elementów filtrujących warto monitorować stan urządzenia i w razie potrzeby zdecydować się na częstsze czyszczenie. Filtry mechaniczne łatwo wyjąć z obudowy – można je odkurzyć lub przemyć ciepłą wodą. Jeśli zanieczyszczenia są intensywniejsze można skorzystać z neutralnego środka czyszczącego. Nie wolno zapominać, by filtry przed umieszczeniem w obudowie zostały dokładnie osuszone. Wymiana filtrów na nowe powinna mieć miejsce raz na trzy miesiące.

Rzadsze, lecz równie istotne czyszczenie wnętrza klimatyzatora można wykonywać przy pomocy myjki ciśnieniowej czy parownicy. Warto zatrudnić profesjonalną ekipę – ponieważ klimatyzator powinien być dodatkowo zdezynfekowany oraz pokryty środkami zapobiegającymi pojawianiu się grzybów i pleśni. Zatrudniając ekspertów można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana kompleksowo. Obok oczyszczania jednostki konserwacja obejmuje również:

 • diagnostykę stanu skraplacza oraz jego oczyszczanie;
 • sprawdzenie stanu technicznego sterowników i połączeń między układami;
 • weryfikację szczelności urządzenia oraz elementów zawierających czynnik chłodzący;
 • sprawdzenie zużycia sprężarek, łożysk, wentylatorów (oraz zużycia oleju w niektórych częściach instalacji);
 • sprawdzenie stanu układu odprowadzającego skropliny (jego drożności oraz szczelności);

Wszystkie te czynniki mają decydujący wpływ na wydajność pracy urządzenia klimatyzacyjnego. Pamiętajmy, że regularnie przeprowadzane kontrole oraz działania konserwacyjne pozwalają uniknąć awarii, które mogą się wiązać z dużo wyższymi kosztami naprawy.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika