Klimatyzatory kasetonowe – nie tylko do biura

Obecność klimatyzatorów w przestrzeni publicznej jest współcześnie oczywistością. Podobnie jak coraz wyższe koszty najmu oraz kurczące się metraż. Jak pogodzić te kwestie? Decydując się na praktyczne, minimalistyczne rozwiązanie – montaż klimatyzatora kasetonowego wraz z JK Projekt. Jakie są zalety tego rodzaju urządzeń oraz co wyróżnia je na tle innych instalacji? Opisujemy poniżej.

Klimatyzatory kasetonowe – sufitowe wyróżniają się nieco bardziej wymagającym procesem instalacji. Umieszcza się je w suficie podwieszanym. Klimatyzatory takie składają się co najmniej z dwóch jednostek (system split lub multisplit), przy czym wyróżnić można kilka wariantów modeli kasetonowych: z nawiewem jednokierunkowym, dwukierunkowym, obwodowym lub czterokierunkowym. Ostatnie rozwiązanie jest najczęściej wybierane z uwagi na swoją efektywność – i równomierność w rozprowadzaniu schłodzonego powietrza.

Wygląd i zasada działania klimatyzatorów kasetonowych

Podobnie jak inne warianty nowoczesnych klimatyzatorów, również modele kasetonowe z oferty JK Projekt posiadają funkcję ogrzewania. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w jonizator powietrza. Coraz częściej standardową opcją pozostają też filtry. Kasetonowe klimatyzatory – z uwagi na miejsce i sposób montażu – są dyskretne, ponieważ zewnętrzną jednostkę zasłania maskownica.

Schładzanie powietrza w klimatyzatorze kasetonowym odbywa się na tej samej zasadzie, co w modelach ściennych. Ciepło pobierane przez jednostkę wewnętrzną jest doprowadzane do optymalnej temperatury przez czynnik chłodniczy wprowadzany do sprężarki w postaci pary. Następnie ciepło zostaje oddane w skraplaczu, czynnik schładzający przechodzi przez zawód rozprężny i ponownie wpada do jednostki wewnętrznej, a następnie cały cykl się powtarza.

Atuty rozwiązania

Klimatyzatory kasetonowe sprzedawane przez JK Projekt wykazują wysoką efektywność w równomiernej dystrybucji schłodzonego powietrza – nadają się do wykorzystania również tam, gdzie pozostało niewiele przestrzeni do zagospodarowania. Tego rodzaju modele są nie tylko funkcjonalne, ale i estetycznie się prezentują. Dodatkową zaletą pozostaje niski poziom generowanego hałasu. Nowoczesnymi egzemplarzami można również sterować z wykorzystaniem aplikacji mobilnej – ustawiając preferowaną temperaturę powietrza z dowolnego miejsca.

Wymogi dla montażu

Klimatyzatory kasetonowe znajdują zastosowanie w rozmaitych częściach przestrzeni publicznej. Mogą to być biura, placówki edukacyjne, sale konferencyjne, hotele, ale też restauracje, gabinety lekarskie czy kliniki. Taka uniwersalność wynika z faktu, że modele tego typu nie są przesadnie głośne ani nie emitują silnego, uciążliwego dla niektórych nawiewu. Niestety nie wszędzie klimatyzacja kasetonowa będzie działała w sposób wydajny – urządzenia tego typu najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach z wysoko położonym sufitem. Zanim zatrudniona zostanie ekipa instalacyjna warto też wziąć pod uwagę metraż lokalu, liczbę mieszkańców, umiejscowienie okien. Sam montaż lepiej zlecić profesjonalistom, ponieważ wymaga zarówno precyzji, jak i ingerencji w konstrukcję – dobrze wybrać firmę zaufaną, posiadającą wieloletnie doświadczenie, renomę, oraz dysponującą najwyższej jakości produktami – tak jak JK Projekt.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika