Klimatyzacja – informacje ogólne

Klimatyzacja : montaż i serwisowanie

Ekstremalne warunki pogodowe, jakim coraz częściej jesteśmy poddawani niezależnie od pory roku sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji. Jednak, jak w przypadku każdej skomplikowanej instalacji optymalne funkcjonowanie urządzeń klimatyzujących jest determinowane przez szereg czynników. Do najważniejszych – obok rzecz jasna prawidłowego doboru gabarytów sprzętu do metrażu pomieszczeń – zalicza się właściwy montaż oraz regularną konserwację. Warto wiedzieć, jak każda z usług powinna być wykonywana, i to jeszcze zanim zlecimy ją ekipie fachowców.

Prawidłowy montaż – warunek niezawodności

Zakup aparatury klimatyzacyjnej i wybór jej rodzaju warto poprzedzić nie tylko przeanalizowaniem swoich potrzeb, warunków w lokalu czy budżetu, jakim dysponujemy. Istotne jest również znalezienie godnej zaufania ekipy montażowej – opinii o takich usługach można zasięgnąć na internetowych forach poświęconych budownictwu, wśród znajomych, jednak warto zapytać również u samego źródła – a więc u producentów sprzętu. Oczywiście często koszt montażu wliczony jest w cenę sprzętu, podobnie jak serwisowanie w ramach kilkuletniej gwarancji. I to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Niezależnie od okoliczności warto znać podstawowe kroki, jakie powinny być wykonane podczas montażu. Podobnie – jeśli usługa nie jest wliczona w zakup sprzętu dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem prac poprosić o kosztorys. Wycena powinna z założenia być bezpłatna. Montaż klimatyzacji musi odbywać się w określonym porządku. Najpierw podłączana jest instalacja elektryczna. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie freonowej instalacji, montaż skraplacza i parownika, wytworzenie próżni oraz aplikacja czynnika chłodniczego. Na każdym etapie konieczna jest weryfikacja szczelności poszczególnych elementów instalacji chłodniczej i jej prawidłowego działania.

Dobrze jest zwrócić się po poradę do dystrybutorów renomowanych marek – z pewnością pomogą oni w doborze urządzenia zaprojektowanego zgodnie z naszymi oczekiwaniami w zakresie użytkowania. Pewien segment rynku stanowią też klimatyzatory przeznaczone do samodzielnego montażu, zanim jednak rozważymy ten wariant warto sprawdzić, jaką charakteryzują się wydajnością pracy. Może się okazać, że nie będzie to najbardziej opłacalny wybór.

Konserwacja – obowiązek odpowiedzialnego (i oszczędnego) użytkownika

Nie trzeba być ekspertem, by mieć świadomość, że każda złożona instalacja wymaga regularnej konserwacji oraz serwisu. Niezależnie od tego, czy wybierzemy klimatyzację ścienną, kanałową, kasetonową, przypodłogową czy inną należy regularnie zlecać sprawdzenie jej szczelności, wydajności pracy. Oczywiście urządzenie klimatyzujące trzeba też utrzymywać w czystości – przede wszystkim dbając o filtry w parowniku. Do najpowszechniejszych awarii można zaliczyć przypadki związane np. z uszkodzeniem sprężarki do którego pośrednio może się przyczynić właśnie niedobór czynnika chłodzącego lub niedokładne odpowietrzenie układu chłodniczego.

Przeglądy serwisowe powinno się zlecać średnio co 6 miesięcy, by zyskać pewność, że klimatyzacja nie zawiedzie ani zimą, ani latem. Od regularnego serwisowania zależy ważność gwarancji. Poza standardowym sprawdzeniem stanu instalacji zdarzają się również nagłe przypadki, w których należy skontaktować się z fachowcami – głośniejsza niż wcześniej praca klimatyzatora, uszkodzenia mechaniczne etc.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika