Klimatyzacja i wentylacja w firmach i zakładach pracy

Ubiegłe lata przyzwyczaiły nas do ekstremalnych warunków pogodowych. Temperatury rodem z krajów tropikalnych zdecydowanie nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie – zwłaszcza, gdy idą w parze z suchym powietrzem. Szczęśliwie – montaż klimatyzacji w biurze bądź zakładzie przemysłowym jest możliwy – niezależnie od wielkości firmy. Dodatkowo proces ten wcale nie należy do skomplikowanych, co więcej profesjonalna firma może go wykonać w trybie ekspresowym. Podstawą każdej instalacji powinien być oczywiście przemyślany projekt. Pierwszą z decyzji, jaką należy podjąć jest wybór typu systemu klimatyzacyjnego. Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzacji. Przy pomocy specjalistów z JK Projekt można przeprowadzić montaż klimatyzacji:

 • naściennej;
 • kasetonowej;
 • typu multi-split;
 • kanałowej;
 • podsufitowej;

W biurze każde z rozwiązań może znaleźć zastosowanie – wiele zależy od typu lokalu, jego gabarytów, ale też tego, w jakim budownictwie się znajduje. Jednostki ścienne są najczęściej wybieranymi modelami – z uwagi na prostotę montażu oraz ogólną dostępność. Warto pamiętać jednak, że czasami konieczne jest znalezienie innego sposobu na zapewnienie pracownikom optymalnych warunków podczas pracy.

W miejscach, w których znaczenie ma również aspekt estetyczny klimatyzatory kasetonowe z pewnością będą właściwym wyborem. Rozwiązaniem pokrewnym, cieszącym się powodzeniem zwłaszcza w większych metrażowo pomieszczeniach są klimatyzatory podsufitowe. Zapewniają one właściwe schłodzenie (a zimą również ogrzewanie). Jeżeli priorytetem jest natomiast utrzymanie w dobrej kondycji sprzętów elektronicznych – dobrze jest zainwestować w system klimatyzacjo kanałowej. Dzięki temu schłodzone powietrze może być dodatkowo doprowadzane do osobnych pomieszczeń (w których umieszczono np. serwer).
Klimatyzacja biurowa zazwyczaj ma bardziej rozbudowaną formę niż ta użytkowana w lokalach mieszkalnych. Połączenie kilku jednostek wewnętrznych z zewnętrznymi przybiera najczęściej formę multi – split. Dzięki temu jedna jednostka główna może generować moc dla kilku/kilkunastu elementów systemu.

Optymalna temperatura czasami nie wystarczy

W przypadku zakładów przemysłowych zapewnienie pracownikom właściwych warunków jest istotne nie tylko ze względu na zwiększanie ich efektywności. Od tego rodzaju parametrów nierzadko zależy również to, czy normy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy będą spełnione. Właściwa cyrkulacja powietrza w firmach zajmujących się szeroko pojętym przemysłem może być zagwarantowana jedynie przez sprawnie działający system wentylacji. Szczególnie polecanym modelem w przypadku zakładów zatrudniających większą ilość pracowników jest miejscowa wentylacja wywiewna. Nasza firma zajmuje się również montażem (a także konserwacją) takich jednostek. Wentylacja wywiewna typu miejscowego znacząco ogranicza obecność wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w powietrzu. Odciągi techniczne pozwalają na optymalną filtrację. Istotne, by dobrać właściwą formę takiej wentylacji – miejscowa sprawdzi się wówczas, gdy stanowisk pracy jest kilka/kilkanaście i są one od siebie oddalone, natomiast ogólna wentylacja nawiewno – wywiewna będzie dobrym sposobem na poprawę cyrkulacji powietrza w miejscu o mniejszym zagęszczeniu zatrudnienia. Ssawki odciągowe różnią się sposobem budowy – w zależności od tego, jaki ma być ich zasięg pracy oraz z jakiego typu zanieczyszczeniami mamy do czynienia.

Przestrzeganie norm BHP ma niejeden wymiar. Warto pamiętać o tym, że zatrudniając ludzi trzeba też do pewnego stopnia wziąć na siebie odpowiedzialność za ich stan zdrowia podczas wykonywania czynności zawodowych. Odpowiednia atmosfera w miejscu pracy ma nie tylko charakter „przenośny”, ale przede wszystkim realny. Właściwe wentylowane pomieszczenia z powietrzem o odpowiedniej temperaturze i pozbawionym zanieczyszczeń – powinny być standardem niezależnie od sytuacji na rynku. Dzięki firmie JK Projekt mają Państwo możliwość stworzenia korzystnego klimatu w firmie – niezależnie od jej wielkości oraz branży.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika