Klimatyzacja hal przemysłowych

Stale rosnące średnie roczne temperatury sprawiają, że klimatyzacja staje się nieodzownym elementem wyposażenia. Dotyczy to nie tylko biur czy obiektów użyteczności publicznej, ale też hal przemysłowych. Hale przemysłowe, które dominują obecnie w industrialnych częściach miast wyróżniają się tym, że powstają szybko i mogą być w każdej chwili powiększone lub przebudowane. Ich konstrukcja bazuje na płytach warstwowych. Takie hale łatwo wyposażyć też w różnego rodzaju udogodnienia. Klimatyzacja przemysłowa zalicza się do takich systemów, których montaż w hali nie stanowi problemu. Jak jednak dobrać jej rodzaj? I wreszcie – co można zyskać przeprowadzając taką instalację?

Rodzaje klimatyzatorów

Przestronne obiekty przemysłowe można wykorzystywać jako hale magazynowe, produkcyjne czy przemysłowe. Każdorazowo należy jednak zadbać o to, by panowały w nich optymalne dla pracowników warunki. Montaż klimatyzacji to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy na terenie hali nie zainstalowano wentylacji mechanicznej. Klimatyzacja przemysłowa montowana w takich halach może mieć różną postać. Często przybiera formę:
• klimatyzacji wewnętrznej – stanowiącej zamknięty obieg, bez dopływu powietrza z zewnątrz;
• klimatyzacji kanałowej – pobierającej powietrze z centrali wentylacyjnej lub innego typu nawiewu;
Klimatyzacja w hali przemysłowej ma za zadanie nie tylko utrzymywać temperaturę na stałym, odpowiednio niższym poziomie, ale też ustabilizować wilgotność powietrza oraz filtrować je z zanieczyszczeń.

Nowoczesne możliwości

Ciekawym rozwiązaniem w halach przemysłowych może być też zastosowanie klimatyzatorów ewaporacyjnych. Urządzenia te umożliwiają obniżenie temperatury powietrza nawet o 10 stopni, przy jednoczesnym niskim zużyciu energii (w porównaniu do klimatyzatorów sprężarkowych). Ten rodzaj klimatyzatorów nie generuje również wilgoci, a jedynie schłodzone powietrze. Montaż odpowiedniego filtra umożliwia też oczyścić powietrze (wstępnie) z pyłów, osadów i innego rodzaju zanieczyszczeń. A ten krok w przypadku hali przemysłowych jest niezwykle istotny.

Klimatyzatory ewaporacyjne dzielą się na trzy grupy – pośrednie, bezpośrednie oraz hybrydowe. Najprostsze, a zarazem najpopularniejsze są klimatyzatory bezpośrednie. Są one tańsze w instalacji, a przy tym ich eksploatacja nie generuje wysokich kosztów. Dodatkowo można je podzielić na dwa typy – stacjonarne oraz mobilne. Klimatyzatory sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mechanizmem (oraz pracownikami), który ma pracować wydajnie. Niezależnie od tego, czy w hali przemysłowej działają firmy z branży elektronicznej, włókienniczej, elektromaszynowej czy mineralnej zastosowanie klimatyzacji korzystnie wpływa na warunki pracy oraz tempo produkcji.

W hali przemysłowej, która w każdej niemal chwili może zostać rozbudowana lub zmienić charakter – bo jest to jedną z większych zalet hal z płyt warstwowych – warto zadbać o wewnętrzny mikroklimat. Szczególnie, jeśli docelowo hala jest miejscem do realizacji projektów z dziedzin, w których stosuje się zaawansowane technologicznie rozwiązania.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika