Jak wybrać klimatyzację?

Klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych czy miejscach użytku publicznego jest już standardem. Obecnie coraz bardziej widoczna jest też tendencja, by jednostkę gwarantującą optymalne parametry powietrza zainstalować także w domu czy mieszkaniu. Czym kierować się podczas dokonywania takiego wyboru? Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim warto pamiętać, że odpowiedni dobór takiego urządzenia jest kluczowy dla jego efektywności – wpływa na wydajność pracy, a co za tym idzie komfort domowników. Parametry niekompatybilne z zastanymi warunkami mogą generować szereg problemów, takich jak nadmierny pobór energii czy też wysokie wahania temperatur.

Rodzaje klimatyzacji…

Systemy klimatyzacyjne, które można zainstalować w domu różnią się między sobą budową, stopniem zaawansowania i sposobem montażu. Każdorazowo celem nadrzędnym pozostaje zapewnienie optymalnej temperatury oraz jakości powietrza (którą to gwarantują specjalne filtry stanowiące integralną część systemu). W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach najczęściej wybieranymi modelami pozostają klimatyzatory ścienne – cechują się one niewielkimi rozmiarami, prostotą montażu i można wybierać spośród modeli o odmiennych parametrach. Wydajne, a jednocześnie pracujące cicho klimatyzatory ścienne pozwalają kontrolować zarówno temperaturę, jak i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, a także redukować ilość alergenów.

Klimatyzatory kasetonowe stosuje się w prywatnych budynkach rzadziej – jednak ich dużą zaletą jest wysoka wydajność oraz możliwość stosowania przez cały rok – posiadają one bowiem funkcję chłodząco – grzewczą. W ostatnich latach rozwiązanie to zyskuje nieco na popularności. Podobnie jest w przypadku klimatyzacji podstropowej bądź przypodłogowej. Modele klimatyzatorów mogą działać zarówno automatycznie, półautomatycznie, jak i być manualnie sterowane (przy pomocy pilota). Żaden z wymienionych trzech typów klimatyzatorów nie wymaga posiadania konkretnych warunków. Inaczej dzieje się przy instalowaniu klimatyzacji kanałowej. Tutaj konieczne jest wydzielenie specjalnej przestrzeni do zabudowy – czy to sufitu podwieszanego, czy też poddasza. Jednostka główna pozostaje bowiem schowana – dzięki czemu klimatyzacja jest niewidoczna. Montaż takiej klimatyzacji najlepiej jednak wykonać na etapie wznoszenia domu jednorodzinnego.

…i ich funkcjonalność

Niezależnie od tego, na który typ klimatyzatora zdecyduje się inwestor trzeba pamiętać również o bardziej uniwersalnych czynnikach takich jak:

 • metraż pomieszczeń – zarówno poszczególnych, jak i jako całości;
 • położenie budynku, ilość okien i nasłonecznienie;
 • ilość domowników (przebywających na ogół w jakimś pomieszczeniu);
 • przeznaczenie pomieszczeń – czy ma to być przestrzeń do pracy czy do wypoczynku;
 • ilość urządzeń w pomieszczeniu oddających część energii do otoczenia (ciepło płynące ze sprzętów RTV i AGD);
 • stopień i rodzaj izolacji, którą posiada budynek;

Warto pamiętać, by system klimatyzacyjny po montażu poddawać regularnym przeglądom serwisowym. Dzięki temu może być zachowana jego pełna efektywność. Wymianie warto poddawać również co jakiś czas filtry – aby nie tylko temperatura, ale i jakość powietrza w domu zawsze pozostawała optymalna.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika