Jak działa rekuperacja?

Zimą duża część dnia spędzana jest wewnątrz domu czy mieszkania. Dlatego niezwykle istotne jest zagwarantowanie wewnątrz korzystnych warunków, zarówno w kwestii panującej temperatury, jak i jakości powietrza. Jednakże przy rosnących cenach ogrzewania warto jest przemyśleć usprawnienie swojego systemu wentylacyjnego. Doskonałym pomysłem będzie inwestycja w wentylację z rekuperacją. Jak działa ona w miesiącach zimowych? Odpowiadamy poniżej.

Decydując się na montaż wentylacji z odzyskiem ciepła trzeba liczyć się z dość dużym wydatkiem. Niemniej jednak takie rozwiązanie pozwoli odciążyć domowy budżet w zimie, ponieważ odpowiednia instalacja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowe źródła ogrzewania. Oczywiście rekuperacja musi być odpowiednio dobrana i wykonana, by zachować efektywność nawet przy ujemnych temperaturach panujących na zewnątrz. Specjaliści z JK Projekt dysponują wiedzą oraz najlepszej jakości materiałami, by taki rezultat zagwarantować. Rekuperator do użytkowania również w miesiącach zimowych powinien być wyposażony w dodatkowe urządzenia kanałowe – nagrzewnicę czy przepustnicę. Dzięki temu odzyskiwanie ciepła będzie możliwe nawet przy mrozach

Rekuperator i jego efektywność zimą

Dom z rekuperacją charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Wiele zależy rzecz jasna od tego, jak wykonana jest izolacja w kanałach wentylacyjnych. W JK Projekt przykładamy uwagę do wszystkich szczegółów, dlatego izolacyjność cieplna w wykonanych przez nas instalacjach – zarówno kanałach, jak i rozmaitych łącznikach w systemie – jest odpowiedniej grubości. Dzięki temu skropliny nie są wydzielane w sposób niekontrolowany, a temperatura nie spada w żadnym z punktów instalacji bardziej niż w innych.

Oczywiście zimą może martwić ryzyko zamrożenia kondensatu w wymienniku. Profesjonalnie skonstruowana instalacja pozwala jednak tego uniknąć – można np. zdecydować się na rekuperację z obrotowym wymiennikiem ciepła. Innym sposobem jest inwestycja w rekuperator wyposażony w nagrzewnicę. Warto podkreślić, że ten element nie zużywa dużo energii elektrycznej, za to pomaga zachować równowagę systemu wentylacji (w zakresie odprowadzania i nawiewania powietrza). Odzysk ciepła z powietrza jest możliwy nawet podczas bardzo mroźnej aury. Dobrej jakości rekuperator może z minus 5 stopni zrobić optymalne 18, i to przy niewielkim wydatku energetycznym z innych źródeł ciepła jak kocioł gazowy czy pompa ciepła. Dodatkowo powietrze odzyskiwane przez wentylację charakteryzuje się doskonałą jakością, ponieważ jest filtrowane.

Energia cieplna – wciąż dostępna, ale…

Problemy energetyczne w wielu europejskich krajach są widoczne na każdym kroku. Kryzys ma podłoże polityczne, ale i ekonomiczne. W takiej sytuacji dobrze jest zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne poprzez zainwestowanie w alternatywne sposoby ogrzewania. Z pewnością wentylacja z rekuperacją należy do instalacji, które pozwalają w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania, ale też ilość potrzebnej energii. Wydatki przeznaczane na użytkowanie rekuperacji są niskie – co dotyczy zarówno rachunków za prąd, jak również kosztu konserwacji czy wymiany filtrów. Natomiast korzyści wynikające z montażu rekuperacji są widoczne zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika