Fotowoltaika – informacje ogólne

Współcześnie coraz częściej myśląc o naszym komforcie – rozważamy również wpływ naszych codziennych decyzji na środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii również podczas budowy domu bądź też modernizacji sieci energetycznej mamy szansę na wdrożenie ekologicznych rozwiązań. W przypadku profesjonalnych systemów fotowoltaicznych korzyści obejmują jednak o wiele więcej. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat fotowoltaiki – branży, w której usługi mamy przyjemność zaproponować Państwu usługi.

Odnawialne źródła energii – trend, który ma przyszłość

Słysząc termin „fotowoltaika” jeszcze do niedawna niewiele osób potrafiło wyjaśnić jego definicję, a tym bardziej podać zalety rozwiązania. Stopniowo zaczyna się to zmieniać, ponieważ również w naszym kraju i regionie, który od lat był zdominowany przez przemysł ciężki (zwłaszcza wydobywczy) formuje się silna świadomość pro-ekologiczna. Fotowoltaika pozwala na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – a więc takich, które nie generują żadnych strat dla środowiska naturalnego i nie powodują jego uszkodzeń (często niemożliwych do rewitalizacji).

Typy instalacji

Panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jest to możliwe dzięki ich wyjątkowej konstrukcji – na każdy panel składają się dwie warstwy naładowane dodatnio oraz ujemnie – co sprawia, że podczas kontaktu ze światłem słonecznym pojawia się prąd stały wytwarzany podczas specjalnej reakcji. Oczywiście taki tryb prądu musi zostać dostosowany do urządzeń w gospodarstwie domowym (z których większość wymaga użycia prądu zmiennego) – dlatego instalacja musi zawierać również falowniki. Na rynku dostępne są zarówno falowniki szeregowe (jedno – i trójfazowe), jak i centralne czy kontenerowe. Decyzję o tym, jaki rodzaj instalacji będzie odpowiedni warto powierzyć profesjonalistom.

Do najpopularniejszych typów stosowanych paneli należą:

 • modele monokrystaliczne – których bazę stanowią ogniwa z jednego kryształu krzemu – ich wydajność pozostaje na najwyższym poziomie;
 • modele polikrystaliczne – gdzie ogniwa tworzone są  z wielu kryształków krzemu – co wpływa na ich kształt, strukturę oraz nieco niższą wydajność, ale też bardziej przystępną cenę;

Czy to się opłaca?

Poruszając kwestię ekonomicznej opłacalności przede wszystkim trzeba podkreślić, że energia pozyskiwana przez panele może być wykorzystana w pełni – przez jedno, bądź kilka gospodarstw domowych (jeżeli stworzona zostanie cała sieć). Energia magazynowana może być wykorzystywana również w dłuższym okresie czasu. Panele słoneczne gwarantują więc oszczędność w długofalowej perspektywie. Jednorazowa inwestycja ma szansę w pełni się zwrócić zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż takie systemy podlegają wieloletniej gwarancji.

Analizując pewne mankamenty rozwiązania trzeba mieć na uwadze, że ilość produkowanej energii nie zawsze będzie taka sama. Po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach moc paneli fotowoltaicznych może ulec w pewnym stopniu degradacji.

Warto zauważyć, iż instalacja fotowoltaiczna każdorazowo może być dopasowana do konkretnych warunków. W zależności od metrażu oraz budżetu pozostającego w dyspozycji na ten cel można zdecydować się na większy bądź mniejszy udział takich paneli. Nawet, jeżeli system fotowoltaiczny będzie stanowił jedynie uzupełnienie sieci energetycznej – to i tak pozwoli wygenerować znaczną różnicę. Zarówno w zakresie wpływu na środowisko naturalne, jak i z punktu widzenia ekonomicznego (rachunki za korzystanie z sieci energetyczno – ciepłowniczej będą po prostu utrzymywać się na niższym poziomie).

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika