Fotowoltaika w firmach

Wdrażanie rozwiązań korzystnych nie tylko dla finansów przedsiębiorstwa, ale też środowiska naturalnego staje się powoli nowym standardem energetycznym. Fotowoltaika jest już nie tylko domeną inwestorów indywidualnych, ale także zakładów pracy i firm. Dzięki temu, że branża ta prężnie się rozwija – istnieje możliwość doboru właściwego typu instalacji niemal do każdych warunków. A dlaczego – biorąc pod uwagę konkretne argumenty – warto ?

Aspekt praktyczny

Panele fotowoltaiczne jako instalacja pozyskująca energię odnawialną są oczywiście opłacalną z ekonomicznego punktu widzenia inwestycją, ponieważ pozwalają obniżyć rachunki za prąd. Ale to nie wszystko. W przypadku przedsiębiorców możliwe są dodatkowo:

 • uzyskanie statusu prosumenta -i zwiększenie opłacalności tej instalacji
 • zredukowanie strat związanych z wprowadzoną na początku 2021 roku opłatą mocową – ma to znaczenie zwłaszcza, że panele wytwarzają prąd w godzinach dziennych, kiedy dodatkowa taryfa obowiązuje;

Zużycie prądu w zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach znajduje się na różnorodnym poziomie. Stanowisko prosumenta jest jednak szczególnie korzystnym rozwiązaniem dostępnym dla firm. Magazynowanie energii oraz jej udostępnianie innym podmiotom (za opłatą) nie może jednak stanowić głównej dziedziny działalności tego przedsiębiorstwa.

Kwestie formalne

Warto pamiętać, że na instalacje, które przekraczają moc 500 kWp (a mogą dochodzić nawet do 1 MWp) należy uzyskać koncesję. W przypadku dominujących jednak instalacji o mocy 50 – 500 kWp , a także mikro-instalacjach (poniżej 50 kWp) nie jest wymagane posiadanie zezwolenia. Przy małych instalacjach firma obciążona jest jedynie częścią kosztów przyłączenia, z kolei mikro-instalacje w ogóle nie generują kosztów przyłączeń czy rozliczeń.

Instalacja fotowoltaiczna zawsze może być dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestorów – przede wszystkim do wielkości przedsiębiorstwa oraz do charakteru działalności tej firmy. Czasami dobrym wyborem jest uczynienie z paneli jedynie dodatkowego źródła energii. Każdorazowo jednak widoczne są korzyści. Tym bardziej nie dziwi, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energetycznych w firmach to trend, który stopniowo się rozprzestrzenia. Warto dołączyć do zadowolonych użytkowników. W tym celu wystarczy skontaktować się z naszymi ekspertami, którzy pomogą w zaprojektowaniu i doborze odpowiedniej instalacji.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika