Dlaczego warto pomyśleć o prawidłowej wentylacji

Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że więcej czasu spędzamy w tzw. społecznej izolacji. Wychodzenie z domu przez pewien okres czasu było obwarowane licznymi obostrzeniami. Obecnie co prawda wychodzenie z domu jest możliwe, jednakże mimo to warto zadbać o komfortowe warunki w mieszkaniu. Zwłaszcza, że zbliża się pora letnia, a ta może dać się we znaki szczególnie wtedy, gdy wentylacja w mieszkaniu czy domu nie działa wystarczająco wydajnie.

Ciesz się czystym powietrzem – także w domu

Mimo, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce przez okres trwania narodowej kwarantanny zmniejszyło się, to wraz z poluzowaniem obostrzeń oraz powrotem do względnej „normalności” smog i spaliny znów zaczęły dominować. Aby uchronić się przed szkodliwymi skutkami takiego stanu dobrze jest zdecydować się na zainstalowanie wydajnego systemu wentylacyjnego. Wentylacja mechaniczna to obecnie konieczność – ponieważ gwarantuje lepszą wymianę powietrza niż tradycyjne, grawitacyjne systemy.

Oczywiście odpowiednia wentylacja jest istotna nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w lokalach użytkowych czy zakładach pracy. Właściwa cyrkulacja powietrza warunkuje wydajność pracowników – i każdy z zatrudniających nawet niewielką liczbę osób powinien o tym pamiętać. Szczególnie w czasach, gdy nasze samopoczucie może ulegać pogorszeniu przez aktualną sytuację w kraju związaną z epidemią.

Wentylacja mechaniczna charakteryzuje się wysoką efektywnością. Wielkie znaczenie ma również sposób jej instalacji. Profesjonalna ekipa jest w stanie rozplanować rozmieszczenie systemu
wentylacyjnego w taki sposób, by ilość wymienianego w ciągu godziny powietrza była na właściwym poziomie – niezależnie od rozmiarów pomieszczenia czy liczby znajdujących się w nim osób. Najważniejszym zadaniem jest usuwanie nagromadzonego dwutlenku węgla, zanieczyszczeń oraz roztoczy. Z tego względu wentylację warto uzupełnić o filtry.

W wielu gospodarstwach domowych coraz częściej wybieranym modelem jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Jej montaż przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku wentylacji mechanicznej, jednak dodatkowa rekuperacja gwarantuje obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynku zimą. Oczywiście każda instalacja odbywa się w określonym porządku. Od projektu poprzez montaż centralnego ośrodka, kanałów wentylacyjnych (nawiewnych oraz wywiewnych) oraz przewodów łączących – wszystkie te czynności warto złożyć w ręce profesjonalistów. Montaż wentylacji dobrze jest wykonać na samym początku powstawania nowego budynku lub podczas jego generalnego remontu. Umożliwia to również wdrożenie praktycznych rozwiązań w zakresie estetyki – np. zainstalowanie dodatkowych paneli osłonowych czy izolację kanałów wentylacyjnych przy pomocy wełny mineralnej.

Niezależnie od tego, w jakiej formie oraz w jakim typie budynku wprowadzany jest nowoczesny system wentylacyjny nie można zapominać o konieczności jego konserwacji. Serwisowanie obejmuje nie tylko weryfikację wydajności wentylacji, ale także oczyszczanie jej kanałów. Dzięki temu można się cieszyć czystym powietrzem dobrej jakości przez cały rok.

 • Obszar działania

  Klimatyzacja

  Wentylacja

  Rekuperacja

  Ogrzewanie

  Pompy ciepła

  Fotowoltaika