Przemysł górniczy był wtedy dziedziną dominującą - nieodwracalnie wpłynął również na obecny stan środowiska naturalnego. W kolejnych dziesięcioleciach zmieniono strategię rozwoju - w ramach walki z rosnącymi wskaźnikami bezrobocia - i utworzono w mieście m.in. Żorski Park Przemysłowy. Obecnie Żory są ważnym ośrodkiem dla infrastruktury Rybnickiego Okręgu Węglowego. Spełniają nie tylko funkcję handlowo-usługową, ale również logistyczną. Nadal jednak, jak większość miast w województwie śląskim, borykają się ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza.

Wentylacja - ratunek w dobie "rakotwórczego" powietrza

Wpływu zanieczyszczeń powietrza na jakość życia nie trzeba już szerzej tłumaczyć. Zdaniem naukowców oddychanie powietrzem przekraczającym normy zanieczyszczeń (zawierającym m.in. wysokie stężenie rakotwórczego benzoapirenu) jest równoważne z wypalaniem ponad paczki papierosów dziennie. To zagrożenie nie tylko dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego czy starszych - ale dla całej populacji. Co ciekawe, zanieczyszczenie powietrza jest większe w małych i średnich miejscowościach, takich jak Żory.

Rozwiązaniem dla uzyskania optymalnej jakości powietrza w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, zakładach pracy, a także urzędach czy innych budynkach użyteczności publicznej pozostaje montaż profesjonalnego systemu wentylacyjnego. Współcześnie dominującą formę stanowią systemy mechaniczne. Mają one znaczną przewagę nad grawitacyjną wentylacją. Przede wszystkim takie systemy pracują wydajniej, gwarantują czystsze powietrza, a przy tym - są przyjazne dla środowiska. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poza jakością powietrza cenią sobie również oszczędności pozostaje montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Nasza firma oferuje zarówno montaż klasycznego systemu wentylacji mechanicznej, jak i wariantu z rekuperacją.

Dlaczego nie polecamy Państwu samodzielnego montażu urządzeń wentylujących? Ponieważ taka instalacja wymaga rozplanowania - w zależności od kubatury pomieszczeń i metrażu całościowego. Profesjonalna ekipa pomoże nie tylko przeprowadzić instalację, ale odpowiadać będzie także za serwisowanie systemu. A należy pamiętać, że każda wentylacja wymaga regularnego przeprowadzania przeglądów i konserwacji - by wydajność działania nie osłabła, a powietrze wewnątrz lokalu charakteryzowało się odpowiednią wilgotnością.

Klimatyzacja - coraz szerzej dostępny komfort

Instalacja klimatyzacji w naszej strefie geograficznej coraz częściej staje się koniecznością, z  uwagi na upalne lata. Żory nie są pod tym względem wyjątkiem. Montaż odpowiedniego systemu klimatyzującego warto powierzyć profesjonalistom. Także z uwagi na to, że na rynku występują różnorodne rozwiązania - wybór optymalnie dopasowanego do metrażu i rodzaju lokalu klimatyzatora (bądź ich sieci) to kwestia kluczowa. Najczęściej instalowanymi klimatyzatorami są wersje naścienne bądź kasetonowe (także w typie multisplit), jednak to nie jedyne formy, jakich montaż można powierzyć naszej firmie. Warto wspomnieć także, że obecnie na rynku dostępne są systemy klimatyzacyjne wzbogacone o filtry powietrza - które mają za zadanie nie tylko regulować jego jakość, ale też odpowiedni poziom wilgotności (co ma znaczenie zwłaszcza dla osób skarżących się na dolegliwości ze strony układu oddechowego).

Niezależność od sieci grzewczej - czy to ma sens w Żorach?

Jak wspomnieliśmy, Żory to miasto, w którym systematycznie odnotowywane są wysokie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. Część z nich dostaje się do atmosfery w wyniku działań mieszkańców - którzy nie zawsze korzystają z odpowiednich materiałów opałowych (bądź instalacji grzewczych, które wymykają się wszelkim normom).

Inwestycją w pompy ciepła z pewnością może się przyczynić do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Niestety, montaż takiego systemu może być problematyczny z konstrukcyjnego, jak i finansowego punktu widzenia. Dlatego też warto pomyśleć o instalacji już na etapie wznoszenia nowego domu. W ten sposób faktycznie można poczynić znaczne oszczędności - w perspektywie wieloletniej - zyskujemy też niezależność (całkowitą bądź częściową) od sieci grzewczej. Pompy ciepła charakteryzują się wysoką wydajnością pracy niezależnie od pory roku. Mogą być montowane w odmiennych konfiguracjach, szeregowo bądź jako dodatkowe źródło energii.

Każdorazowo należy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu konserwacji - zarówno w przypadku pomp ciepła, wentylacji mechanicznej (bądź z rekuperacją) czy klimatyzacji. Nasza firma świadczy kompleksowe usługi tego rodzaju także na terenie Żor.

Mapa miasta Żory