Zawiercie - Śląsk, Zagłębie, Małopolska? Najważniejsze, by poprawić jakość powietrza

Zawiercie - administracyjnie stanowi część województwa śląskiego - natomiast historycznie leży na terenie Małopolski. Geograficzne umiejscowienie Zawiercia czyni z niego "bramę na Jurę" Krakowsko - Częstochowską, natomiast historyczne pierwsze wzmianki o mieście datowane są na wiek XV. Podobnie jak inne części aglomeracji śląskiej czy zagłębiowskiej dominował tutaj przez wiele lat przemysł - ciężki oraz odlewniczy, a nawet włókienniczy. Nie pozostało to bez wpływu na stan środowiska naturalnego, a zwłaszcza jakość powietrza. 22 czerwca 2020 Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił "Program ochorny powietrza dla województwa śląskiego" -  kompleksowy, ale i długofalowy projekt. Opracowanie działań naprawczych to cel nadrzędny - należy jednak pamiętać, że będzie to proces mocno rozciągnięty w czasie oraz wymagający kompleksowych działań i znacznych nakładów finansowych. Zanim jakość powietrza ulegnie poprawie warto pomyśleć o tym, co można zrobić w skali jednostkowej - a to sprowadza się m.in. do zapewnienia budynkom mieszkalnym, jak i użyteczności publicznej, przemysłowym, pawilonom i galeriom handlowym - właściwych systemów wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych.

Wentylacja - receptą na "przemysłowe" powietrze

Zawiercie jest miastem o stosunkowo wysokim współczynniku urbanizacji, dodatkowo posiada też dobre połączenia drogowe i kolejowe z większymi miastami - Śląska czy Małopolski, dość blisko znajduje się również Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach - Pyrzowicach (28 km). Koncentracja przemysłu, rozwinięty transport, dziedzictwo przemysłowe - można sobie poradzić z niekorzystnym wpływem tych czynników na jakość powietrza - poprzez montaż profesjonalnej wentylacji mechanicznej lub wentylacji mechanicznej z rekuperacją (w zależności od preferencji).

Dzięki firmie JK Projekt możliwe jest zainstalowanie systemu wentylacyjnego dopasowanego do konkretnych warunków w lokalu. Bierzemy pod uwagę zarówno metraż, ilość użytkowników, jak i przeznaczenie lokalu. Wentylację oferujem w różnorodnych wariantach. Efektywnie pracujący mechaniczny typ wentylacji warto również uzupełnić o specjalistyczne filtry. Wentylacja mechaniczna sprawdza się w przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych, sklepów, szkół, zakładów przemysłowych - wszędzie tam, gdzie cykliczna i sprawna wymiana powietrza pozostaje priorytetem. A należy pamiętać, że aby pracownicy efektywnie wykonywali swoje zadania muszą mieć zapewnione właściwe warunki. Wentylację z odzyskiem ciepła polecamy wszędzie tam, gdzie dodatkowo chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania. Za każdym razem zarówno centralna jednostka, jak i kanały a także przewody łączące muszą być odpowiednio rozplanowane. Oczywiście w toku użytkowania wentylacji trzeba pamiętać o jej regularnej konserwacji - oczywiście nasza firma zajmuje się także świadczeniem tego rodzaju usług - również na terenie Zawiercia.

Klimatyzacja - lato w mieście ? niestraszne

Ponieważ klimat w Polsce nieustannie ulega coraz dalej idącej polaryzacji warto chronić się zarówno przed ekstremalnym zimnem (które nie zdarza się tak często), jak i upałem (który niestety dominuje - nie tylko w miesiącach letnich). Montaż systemu klimatyzacyjnego- do niedawna będącego synonimem dobra luksusowego - staje się coraz powszechniejszą formą - również w Zawierciu. Nasza firma zajmuje się montażem oraz serwisem i naprawą różnego typu klimatyzatorów. Instalowane są one w budynkach użyteczności publicznej, domach mieszkalnych i mieszkaniach, lokalach handlowych i gastronomicznych - nie ma tutaj żadnych ograniczeń. W zależności od metrażu można wybierać spośród pojedynczych jednostek, jak i form multisplit. W naszej ofercie znajdują się zarówno najpopularniejsze modele naścienne, jak i warianty kasetonowe, przypodłogowe oraz inne. Klimatyzatory wyróżniają się efektywnością pracy, a oprócz kontrolowania temperatury dbają również o jakość powietrza (dzięki odpowiednim filtrom oczyszczającym).

Pompy ciepła - czy/kiedy mają sens?

Pompy ciepła to forma ogrzewania, która nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Gęsto rozmieszczone elektrociepłownie oraz wysoki koszt stworzenia takiej indywidualnej instalacji mogą zniechęcać. Mimo to montaż pompy ciepła warto przemyśleć, ponieważ pomaga ona zarówno dostarczać energię cieplną, jak i elektryczną. A koszty tych dwóch usług systematycznie rosną. Pompy ciepła mogą dodatkowo służyć do ogrzewania wody użytkowej. Warto pomyśleć również o kontekście ochrony środowiska - który to coraz częściej zaczyna być czynnikiem decydującym. Pompy ciepła można instalować na dwa odmienne sposoby - szeregowo oraz jako dodatek do systemu grzewczego. Każdorazowo nasz zespół ekspertów służy Państwu poradą podczas podejmowania decyzji.

Mapa miasta Zawiercie