Realizacje Kęty

Kęty to miasto położone w Małopolsce, w Kotlinie Oświęcimskiej, nad rzeką Sołą. To ośrodek miejski o rozbudowanej infrastrukturze drogowej, a na jego terenie działa Grupa Kęty - spółka zajmująca się na szeroką skalę produkcją aluminiowych komponentów, opakowań, systemów okien oraz drzwi oraz innego typu zakłady produkcyjne (m.in. z branży spożywczej). Jak łatwo sobie wyobrazić przemysł oraz położenie geograficzne sprawiają, że w mieście jakość powietrza może pozostawiać nieco do życzenia.

Rzecz jasna problem zanieczyszczenia powietrza jest kwestią globalną, niemniej jednak - w skali lokalnej również wymaga podejmowania zdecydowanych kroków. Dopóki jednak smog oraz zanieczyszczenia przemysłowe nie są redukowane - warto pomyśleć o ochronie w formie indywidualnej. Jak się bronić przed negatywnymi skutkami złej jakości powietrza? Na przykład poprzez montaż wentylacji z odzyskiem ciepła, klimatyzacji wzbogaconej o filtry powietrza oraz pomp ciepła - jako alternatywnych form ogrzewania.

System wentylacyjny - dla firm i indywidualnych użytkowników

Rozgraniczenie na wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną to podstawowy podział, z jakim mamy do czynienia. W domach w tzw. starym budownictwie dominuje pierwsze z rozwiązań, które współcześnie coraz rzadziej się sprawdza. Wentylacja mechaniczna ma niewątpliwie przewagę - zwłaszcza w obliczu pogłębiającego się zanieczyszczenia powietrza oraz zmienności klimatu. Bardziej wydajna praca, czystsze powietrze w pomieszczeniach, eko-przyjazność - to tylko niektóre zalety. Wariant wzbogacony o rekuperację - czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dodatkowo oferuje możliwość zredukowania kosztów ogrzewania w okresie jesienno - zimowym. Warto wspomnieć także o wysokiej jakości, optymalnej wilgotności oraz temperaturze takiego powietrza.  

Sposób rozmieszczenia urządzeń w ramach wentylacji mechanicznej jest zawsze uzależniony od metrażu lokalu oraz wielkości poszczególnych pomieszczeń. Znaczenie ma również to, czy jest to budynek prywatny czy też przeznaczony do użytkowania zbiorczego. Indywidualne podejście do projektu gwarantuje jego funkcjonowanie na najbardziej wydajnym poziomie w przyszłości. Warto pamiętać o regularnym serwisowaniu wentylacji - niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na format klasyczny czy też ten z odzyskiem ciepła.

Klimatyzacja - sposób na ekstremalne temperatury

Lato w 2019 roku z pewnością wielu osobom dało się we znaki - z uwagi na niezwykle wysokie temperatury. Postępujące zmiany klimatu pozwalają przypuszczać, że taka aura w letnich miesiącach będzie coraz częstsza. W takiej sytuacji również w pomieszczeniach zamkniętych trudniej o optymalne warunki do pracy czy relaksu. Najlepszym pomysłem pozostaje zatem inwestycja w system klimatyzacji. Niezależnie od tego, jakiej wielkości jest lokal, czy to dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku czy budynek użyteczności publicznej - klimatyzację da się dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wśród najpopularniejszych modeli znajdują się klimatyzatory naścienne, kasetonowe, typu multisplit, które dodatkowo można wyposażyć w system filtrujący poprawiający czystość oraz wilgotność powietrza. A co z zimą? W większości modeli klimatyzatorów dostępna jest również funkcja ogrzewania powietrza. Może być to dobre rozwiązanie na tzw. okres przejściowy. Podobnie jak systemy wentylacyjne klimatyzatory powinny być poddawane regularnej konserwacji - najlepiej przez autoryzowany serwis.

Własne źródło grzewcze - pompy ciepła

Montaż pomp ciepła to sposób na redukcję kosztów ogrzewania, ale też zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Urządzenia tego typu mogą być stosowane przez cały rok - jako systemy grzewcze, ogrzewające wodę użytkową, a nawet zapewniające dopływ chłodniejszego powietrza do pomieszczeń. Pompy ciepła pracują wydajnie zarówno podczas miesięcy letnich (gdy temperatury przekraczają 30 stopni), jak i zimowych (gdy nierzadko temperatury spadają kilkanaście stopni poniżej zera). Systemy tego typu montowane są pod dwoma postaciami - w formie szeregowej oraz w formie uzupełniającej istniejący już system grzewczy. Pompy ciepła powinny być każdorazowo montowane przez fachowców, podobnie przedstawia się kwestia okresowej konserwacji - niezbędnej, by system działał bezawaryjnie.

Mapa miasta Kęty