Zagłębie i Śląsk - dwa silnie uprzemysłowione regiony południowej Polski - cechował dawniej dynamiczny rozwój związany z przemysłem ciężkim. Choć współcześnie panuje tendencja do zmian w strukturze zatrudnienia, w Dąbrowie Górniczej nadal znajduje się największa huta stali w kraju, a także inne zakłady przemysłowe - koksownia oraz huta szkła. Niewątpliwie ma to wpływ na mikroklimat panujący w mieście. Jak można radzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza, które niekorzystnie wpływają na stan zdrowia oraz jakość życia? Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie wentylacji oraz klimatyzacji pozwalają zminimalizować ten problem, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej.

Klimatyzatory, czyli komfort w rozsądnej cenie

Chociaż w Dąbrowie Górniczej, tak jak w całej Polsce, panuje klimat umiarkowany, to w letnich miesiącach temperatury osiągają pułap, który wielu osobom utrudnia codzienne funkcjonowanie. Istnieje wówczas silne ryzyko odwodnienia, wystąpienia problemów z oddychaniem, a nawet z układem krążenia. Montaż klimatyzacji w budynkach użyteczności publicznej stał się standardem. Stopniowo również w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych to rozwiązanie jest wprowadzane jako pozycja obowiązkowa. Nic dziwnego.

Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nie tylko regulować temperaturę powietrza, ale również poprawiają jego jakość - w zakresie czystości oraz optymalnej wilgotności. Parametry te mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Zimą klimatyzatory mogą służyć jako dodatkowe źródło ciepła. Wśród wielu rozwiązań znajdują się zarówno klimatyzatory naścienne, jak i przypodłogowe, a także zbiorcze (typu multisplit). Zadaniem fachowców jest nie tylko montaż, ale również ocena, która z opcji będzie najlepszym wyborem w zależności od rozmiarów pomieszczeń oraz ich rozkładu. Sama obsługa klimatyzatorów nie sprawia trudności nawet najmniej zaznajomionym z nowoczesnymi technologiami użytkownikom. Istotne, by pamiętać o okresowych przeglądach oraz serwisie - dzięki temu inwestycją będziemy się mogli cieszyć przez długie lata.

Krystalicznie czyste powietrze na Śląsku - to możliwe !

O tym, że jakość powietrza, zwłaszcza w regionach silnie uprzemysłowionych, ma wpływ na nasze funkcjonowanie nie trzeba nikogo przekonywać. Dąbrowa Górnicza nie jest pod tym względem wyjątkiem. Liczne zakłady przemysłowe, drogi ekspresowe przebiegające przez miasto - oraz ogólnie - sposób funkcjonowania współczesnego miasta sprawia, że spaliny oraz zanieczyszczenia mogą być szkodliwe - nie tylko dla osób starszych, chorych czy też dzieci. Są one również przyczyną nasilania się objawów alergicznych, jak również chorób układu oddechowego (takich jak np. astma czy pylica) - wpływają także na ogólną wydolność organizmu. Ma to znaczenie szczególnie tam, gdzie od wydajności pracowników zależy funkcjonowanie całego zakładu.

Szczęśliwie, nawet w wysoce uprzemysłowionym regionie, jakim jest Zagłębie, można cieszyć się czystym, pozbawionym szkodliwych gazów, powietrzem. Konieczne jest jednak zainwestowanie w montaż nowoczesnej wentylacji. Może być ona umieszczona w budynku niezależnie od kubatury pomieszczeń - odpowiedni system jest dobierany przez profesjonalistów tak, by zapewniony został optymalny efekt. Zanieczyszczenia mają być usuwane, a na ich miejsce wpuszczane jest oczyszczone powietrze.

Wentylację można w Dąbrowie Górniczej założyć w formie grawitacyjnej, niemniej dużo lepszym wyborem jest wariant mechaniczny. Zaletami tego rozwiązania są większa efektywność pracy oraz szybsza cyrkulacja powietrza. Montaż systemu wentylacyjnego warto powierzyć profesjonalistom, ponieważ dzięki temu możliwy jest optymalny dobór umiejscowienia kanałów odprowadzających zanieczyszczenia oraz filtrujących (opcjonalnie z dodatkowym filtrem). Dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani zmniejszeniem kosztów ogrzewania (co, w sytuacji, gdy ceny CO2 z roku na rok wzrastają jest zrozumiałe) polecamy wentylację z rekuperacją. Jednostki wyposażone dodatkowo w instalację umożliwiającą odzysk ciepła gwarantują oszczędność zużytej do ogrzania energii nawet o 1/3. To znacząca kwota niezależnie od tego, czy wentylacja z odzyskiem ciepła założona zostanie w prywatnym mieszkaniu czy większym, wielorodzinnym domu.

Co jednak z kosztami? Zarówno montaż wentylacji, jak i klimatyzacji to dość znaczne wydatki. Jednakże ich zwrot na przestrzeni lat użytkowania jest niemal pewny - pod warunkiem, że okresowe przeglądy oraz konserwacja nie zostaną zaniedbane. Dzięki naszej firmie również w Dąbrowie Górniczej usługi te dostępne są dla każdego - zarówno indywidualnych klientów, jak i firm.

Mapa miasta Dąbrowa Górnicza