Bytom – miasto nowoczesnych rozwiązań

Obszary miejskie znajdujące się na Górnym Śląsku cechuje wysokie zurbanizowanie oraz uprzemysłowienie. Nie inaczej jest w przypadku Bytomia - miasta o niezwykle bogatej historii - m.in. w zakresie przynależności kulturowej. Bytom oraz inne miasta GOP kojarzy się głównie z przemysłem wydobywczym. Dawniej na terenach miasta działało aż 7 dużych kopalń węglowych oraz 2 huty żelaza. Mimo, iż współcześnie ilość działających zakładów wydobywających węgiel zredukowano do 2, to nie sposób nie zauważyć, iż lata dominacji ciężkiego przemysłu odcisnęły piętno zarówno na krajobrazie, jak i jakości powietrza.

Wentylacja receptą na CO2 i smog

Wraz ze wzrostem udziału zanieczyszczeń w atmosferze wcale nie idzie zwiększona na nie odporność ludzkiego organizmu. Zaadaptowanie się do warunków, w których smog i spaliny są widoczne gołym okiem jest niemal niemożliwe. Stąd - dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie ochrony. Zwłaszcza, że potrzebują jej nie tylko dzieci i seniorzy czy alergicy. Powietrze o złej jakości znacząco wpływa na wydajność pracowników, a także na ogólną kondycję fizyczną. Montaż profesjonalnej wentylacji w Bytomiu to zatem optymalny wybór.

Wentylacja mechaniczna najnowszej generacji może być montowana w lokalach użytkowych, biurowych oraz mieszkalnych - niezależnie od ich metrażu. System w efektywny i wydajny sposób pozwala na cykliczną wymianę powietrza. Zanieczyszczone zostaje usuwane, a w zamian wtłaczane jest powietrze oczyszczone ze spalin czy innych szkodliwych substancji znajdujących się na zewnątrz. Dla najlepszych rezultatów warto wzbogacić wentylację o filtr.

Mniejsze rachunki w zimie ? Z rekuperacją to możliwe!

Jeśli natomiast interesują nas oszczędności - zwłaszcza w obliczu rosnących cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego - doskonałym pomysłem jest montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji możliwe jest nie tylko pozbycie się wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń, jak osiągające obecnie niepokojące wartości stężenie dwutlenku węgla, lecz również wilgoci przyczyniającej się do rozwoju drobnoustrojów (roztoczy czy grzybów). Filtrowane powietrze (w niektórych systemach także jonizowane) jest dodatkowo ocieplane bądź ochładzane, co pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z korzystaniem z usług elektrociepłowniczych (nawet o 30 procent). Rekuperacja to zatem przyszłość - tak w gospodarstwach domowych, jak w firmach czy budynkach użytku publicznego. Oczywiście nawet najlepszy system nie będzie działał prawidłowo, jeżeli jego montaż nie zostanie odpowiednio rozplanowany i przeprowadzony. Usługi profesjonalnej ekipy gwarantują, że wentylacja posłuży nam przez długi czas (okresowe przeglądy są konieczne - również dla bezpieczeństwa mieszkańców/ pracowników).

Zmiana klimatu – bez wpływu na zdrowie.

Ponieważ od wielu lat obserwujemy w skali globalnej postępujące ocieplenie - nie jest to bez znaczenia również w skali lokalnej. W Bytomiu oraz okolicach dominuje klimat umiarkowany z wyraźnie zaznaczonymi wpływami oceanicznymi oraz widocznymi głównie w miesiącach letnich oddziaływaniami powietrza zwrotnikowego (płynącego z południowego zachodu). Nie oznacza to jednak, jakoby zimy zawsze pozostawały łagodne. Przeciwnie - klimat spolaryzował się do tego stopnia, że w miesiącach zimowych na Śląsk docierają masy powietrza arktycznego.

Montaż klimatyzatora pozwala na kontrolowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Na rynku dostępne są różne typy urządzeń - od systemów naściennych (najłatwiejszych w montażu i najtańszych), poprzez warianty kasetonowe, przypodłogowe, multisplit i inne. Wybór powinien być podyktowany zarówno metrażem, jak i innymi czynnikami. Do rozmiarów pomieszczeń powinno być dopasowane również rozplanowanie przestrzenne instalacji. Klimatyzatory nie tylko umożliwiają uzyskać optymalną temperaturę, ale i właściwą wilgotność powietrza. Dzięki oczyszczającym filtrom powietrze jest natomiast pozbawiane zanieczyszczeń i alergenów. Rzecz jasna zarówno filtry, jak i całość instalacji muszą być poddawane regularnej konserwacji oraz czyszczeniu.

Bytom jest jednym z najstarszych miast w regionie. Oprócz tego jednak ta część aglomeracji - po latach recesji - znów rozwija się dynamicznie. Park przemysłowy oraz obecność innowacji z zakresu nauki czy technologii w życiu codziennym mieszkańców są tego najlepszymi dowodami. Jednym ze sposobów na zwiększenie jakości życia w mieście jest montaż indywidualnej wentylacji oraz klimatyzacji - niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym wielo- czy jednorodzinnym, bądź miejscem przeznaczonym do użytku publicznego.

Mapa miasta Bytom