Profesjonalne klimatyzatory od A do Z – teraz również w Będzinie

Zmiany klimatyczne są zauważalne zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Położony w województwie śląskim Będzin nie jest wyjątkiem. To jedno z większych miast Zagłębia Dąbrowskiego ma fascynującą historię, naznaczoną również tragediami z okresu II wojny światowej. Oprócz tego jednak jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz handlowym. Obiekty użyteczności publicznej, lokale gastronomiczne i handlowe, a także prywatne domy i mieszkania muszą być wyposażone w sprawną wentylacje. Coraz częściej jednak to nie wystarcza, i montaż klimatyzacji staje się standardem.

Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić kompetentnym fachowcom. Nasza firma świadczy kompleksowe usługi również na terenie Będzina. Indywidualne podejście do tematu - uwzględniające zarówno metraż, warunki panujące w pomieszczeniu oraz osobiste preferencje klienta - sprawia, że każdorazowo zapewniamy efektywnie funkcjonującą instalację optymalizującą temperaturę i wilgotność powietrza. Montaż nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych, w tym najpopularniejszych modeli naściennych, jak i kasetonowych (rzadziej umiejscawianych w mieszkaniach) czy przypodłogowych musi przebiegać w określonej kolejności. Najpierw rzecz jasna konieczne jest rozplanowanie instalacji. Klimatyzatory montowane są na ogół przy stropie (wyjątkiem pozostają modele przypodłogowe). Umożliwia to ukrycie instalacji pod tynkiem lub pod częściową zabudową. Klimatyzatory typu split lub multisplit nadają się do chłodzenia kilku pomieszczeń i są najczęściej wybierane z uwagi na wydajność pracy.

Mimo, iż początkowe etapy pracy zdają się być proste - wystarczy zaopatrzenie się w wiertarkę z otwornicą - to już późniejsze próby dostosowania urządzenia do panujących warunków nierzadko spełzają na niczym - przy braku odpowiednich kwalifikacji. Stąd też zadania takie, jak podłączanie jednostek klimatyzatora, odpowietrzanie instalacji freonowej i napełnianie jej czynnikiem chłodniczym, montaż odprowadzacza skroplin, a także weryfikacja tego, czy całość procesu przebiegła prawidłowo (pod względem szczelności i wydajności) lepiej pozostawić w rękach fachowców. Szczególnie, że niewłaściwy montaż może sprawić, iż prawo do gwarancji i wliczonego w nią serwisu zostanie utracone.

Klimatyzacja nie tylko pozwala kontrolować temperaturę powietrza, ale też je oczyszczać dzięki profesjonalny filtrom. Są one nieocenioną pomocą szczególnie w sytuacji, gdy przebywający w pomieszczeniu cierpią z powodu coraz bardziej powszechnych alergii wziewnych. Wiele osób martwi kwestia hałasu - z punktu widzenia dystrybutora możemy jednak zapewnić, że sprzedawane przez nas urządzenia charakteryzują się niską jego emisją. Nasza firma oferuje wysokiej jakości klimatyzatory takich marek jak LG, Gree, Rotenso. Mimo, iż są one uważane za niezwykle solidne, to oferujemy również serwis - zarówno w ramach gwarancji, jak i po jej upływie. Warto pamiętać o regularnej konserwacji i przeglądach, by konkretne urządzenie miało szansę służyć nam jak najdłużej.

 

Poprawna instalacja i konserwacja wentylacji mechanicznej na Śląsku

Będzin to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w aglomeracji śląsko - zagłębiowskiej i część GOP (Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego). Zagęszczenie przedsiębiorstw produkcyjnych, jak również przebiegająca przez miasto gęsta sieć komunikacyjna sprawiają, że panuje tutaj nie do końca korzystna atmosfera. Ciężkie za sprawą smogu powietrze nie musi jednak stanowić problemu wewnątrz budynków dzięki wentylacji.

Stopień sprawności wentylacji warunkuje to, czy użytkowanie danego lokalu będzie komfortowe. To szczególnie ważne w zakładach pracy i biurowcach, w których pomieszczenia często są niewielkie i utrzymuje się w nich zaduch. Właściwa wentylacja zapewnia optymalny cykl wymiany powietrza. By jednak tak się stało, musi być ona prawidłowo zainstalowana oraz regularnie konserwowana. Dominującym systemem wentylacji jest wariant mechaniczny. Dzieje się tak z uwagi na jego efektywność mierzoną m.in. przy pomocy ilości wymienionego powietrza w przeciągu jednej godziny. Oczywiście urządzenia wentylujące muszą być umiejscowione w taki sposób, by z najbardziej zanieczyszczonych rejonów powietrze było usuwane, a oczyszczoną jego postać dostarczano do miejsc o najniższym stężeniu zanieczyszczeń, dwutlenku węgla czy roztoczy.

Opcją wybieraną z uwagi na swoją funkcjonalność pozostaje wentylacja z odzyskiem ciepła. Wydajność takich systemów jest większa, natomiast montaż przebiega podobnie. Wszystko musi się rzecz jasna rozpocząć od projektu. Najkorzystniej jest instalować wentylację w dopiero wznoszonym lub remontowanym budynku - konieczna jest bowiem ingerencja w konstrukcję budynku.

Po rozplanowaniu centralnego ośrodka wentylacji, kanałów wentylacyjnych, jak również sposobu prowadzenia przewodów łączących można przystąpić do przygotowywania budynku. Nawiewne oraz wywiewne kanały umiejscawia się na ogół pod stropami bądź też w narożnikach ścian. Dobrym rozwiązaniem z estetycznego punktu widzenia jest również wykorzystanie specjalnych paneli osłonowych. Kanały wentylacyjne - by jeszcze lepiej przewodziły ciepło są dodatkowo izolowane przy pomocy wełny mineralnej. Montaż wentylacji może wydawać się mało skomplikowany, jednak to tylko pozory. Pominięcie któregoś z kroków, bądź mała dokładność mogą się skończyć chybioną inwestycją...

To jednak nie koniec. System wentylacji mechanicznej musi być odpowiednio konserwowany. Do pierwszej weryfikacji dochodzi już po zakończeniu montażu - podobnie jak na późniejszym etapie serwisowania trzeba użyć anemometru, by sprawdzić wydajność instalacji. W zależności od tego, czy zależy nam na szybszej instalacji czy też dodatkowych funkcjach rozwiązaniem spełniającym wymagania może być cichsza i tańsza wentylacja mechaniczna prosta, bądź też wentylacja z odzyskiem ciepła.

 

Montaż i serwis pomp ciepła

Na terenie Będzina działa kilka zakładów energetycznych, wśród nich Elektrociepłownia Będzin S.A. oraz Enion S.A. Teoretycznie zatem mieszkańcy osiedli czy domów jednorodzinnych nie powinni doświadczać żadnych komplikacji w związku z dostarczaniem ciepła czy energii elektrycznej. Współcześnie jednak coraz częściej wybieranym wariantem jest instalacja w miejsce tradycyjnego systemu grzewczego pompy ciepła.

Pompy ciepła w Polsce zdobywają coraz szersze rozpoznanie i popularność. Po części jest to powodowane kwestiami praktycznymi, dużą rolę odgrywa jednak ekologiczne podejście do życia. Zainstalowanie pompy ciepła pozwala nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić pomieszczenia wewnątrz budynków. Zajmujemy się dystrybucją i montażem pomp ciepła tak niezawodnych marek jak Hewalex czy NIBE. Pompy z powodzeniem znajdują zastosowanie także jako źródło wody użytkowej. Co więcej, funkcjonują zarówno w dodatnich, jak i mocno ujemnych temperaturach. Warunkiem sprawności jest poprawny montaż - trzeba bowiem wiedzieć, że pompy ciepła różnią się między sobą. Wśród modeli dostępnych w naszej ofercie znajdują się np. pompy typoszeregowe, jak i pompy uzupełniające działanie zainstalowanego już kotła grzewczego. Warto skonsultować się z ekspertami jeszcze przed zakupem, by dobrać pompę odpowiadającą panującym w pomieszczeniach warunkom, rozmiarom lokalu oraz potrzebom użytkowników.

Po co w ogóle instalować pompę ciepła? Jeżeli nie przemawia do nas chęć troski o środowisko naturalne to motywacją może być szansa na obniżenie kosztów ogrzewania. Oraz, oczywiście, mniejsza zależność od elektrociepłowniczych zakładów. Należy jednak pamiętać, że samodzielny montaż ze względu na kompleksowość tego zadania jest poza zasięgiem indywidualnych klientów. O ile bowiem działanie i obsługa pompy nie stwarzają najmniejszych problemów, to już implementacja tego rozwiązania wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Konieczność zatrudnienia ekipy profesjonalistów może budzić obawy co do kosztów całego przedsięwzięcia. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ pompy ciepła to inwestycja na lata. Niewykluczone są również możliwości uzyskania dotacji w ramach działań WFOŚ - o ile przedstawione zostaną terminowo właściwe wnioski. Nawet jednak, gdy nie przysługują żadne ulgi warto rozważyć instalację własnej pompy ciepła. Nasza firma gwarantuje nie tylko profesjonalną usługę montażową, ale również serwis.

Mapa miasta Będzin