Wentylacja z odzyskiem ciepła

Ceny ogrzewania - niezależnie od jego typu - ciągle wzrastają. Często do wiadomości publicznej podawane są dane, z których wynika, że na wysokie koszty są narażeni zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i lokali w blokach. Sposobów na poczynienie oszczędności można wyróżnić wiele, jednak jednym z najskuteczniejszych pozostaje zadbanie o szczelność pomieszczeń, a także - inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła. O tym, jak działa taki system oraz jak wygląda jego montaż piszemy poniżej...

Rekuperacja - zatrzymaj ciepło domowego ogniska...
System wentylacji z odzyskiem ciepła jest kombinacją klasycznej wentylacji mechanicznej oraz rekuperatora. Ten ostatni element pozwala pozyskać ciepło z powietrza, które zostało już wypuszczone na zewnątrz. Najprościej rzecz ujmując - zimne oraz ciepłe powietrze są transportowane kanałami do jednostki wentylacyjnej, gdzie równoważy się ich temperatura (bez mieszania się zanieczyszczeń), a następnie przesyłane do pomieszczeń. Zużyte powietrze trafia do wymiennika ciepła, oddaje swoją temperaturę do powietrza, które jest właśnie nawiewane z zewnątrz- i tak toczy się cykl. Odpowiednia izolacja sprawia, że wydajność wentylacji jest bardzo wysoka (może przekraczać nawet 90 proc.).

Dodatkowe atuty
Wentylacja z odzyskiem ciepła nie tylko pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale też jest proekologiczna. W wyniku jej użytkowania mniej zanieczyszczeń jest emitowanych do atmosfery. Ponad to - dzięki systemowi filtracyjnemu - wentylacja tego typu jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jakość powietrza zewnętrznego pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza, jeżeli mieszkańcy/ użytkownicy pomieszczenia borykają się z alergią wziewną bądź innymi schorzeniami układu oddechowego. Dzięki rekuperacji w mieszkaniu nie występuje również nadmierna wilgotność (która może prowadzić do pojawienia się zagrzybień - negatywnie wpływających na jakość powietrza). Systemy wentylacyjne tego typu mogą być wyposażone m.in. w filtry antysmogowe, chłodnice kanałowe, jonizatory oraz inne udogodnienia.

Mankamenty rozwiązania
Montaż systemu wentylacji rekuperacyjnej nie jest niestety tani. Jej przebieg jest etapowy i obejmuje stworzenie indywidualnego projektu dopasowanego do metrażu oraz warunków panujących w lokalu, rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych oraz rekuperatorów oraz przetestowanie całego systemu. Koszt całej procedury zamyka się w około 12 000 złotych (wiele zależy od tego, jakich rozmiarów jest lokal i ile urządzeń jest wymaganych). Dla porównania jednak - zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej od podstaw wcale nie jest dużo tańsze. Oczywistym wnioskiem jest więc fakt, iż wentylacja z odzyskiem ciepła najbardziej opłacalna jest wówczas, gdy dom dopiero powstaje. W pozostałych przypadkach jednak warto rozważyć jej pozostałe, poza kwestiami ekonomicznymi,  zalety.

Czy to optymalne wyjście dla każdego?
Wentylacje z odzyskiem ciepła zdobywają coraz szersze grono zwolenników - zarówno tych pragnących zredukować wydatki związane z ogrzewaniem oraz przede wszystkim - własny stan zdrowia. Wentylacje najprostszego typu, a więc grawitacyjne, są zależne od warunków pogodowych i obejmują swoim zasięgiem tylko niektóre pomieszczenia. To generuje straty ciepła - na tyle wysokie, że znacząco wpływające na wydajność ogrzewania. Warto jeszcze dziś zastanowić się nad zainwestowaniem w wentylację z odzyskiem ciepła - dość wysoka cena tej procedury z pewnością zwróci się w toku użytkowania.