Pompy ciepła

Po co komu pompa ciepła, skoro dostępność do sieci elektrociepłowniczej jest powszechna niemal dla każdego? Patrząc z perspektywy globalnej można zwrócić uwagę na rosnące ceny nieodnawialnych źródeł energii, jak również rosnącą troskę mieszkańców Ziemi o środowisko naturalne. Natomiast ujmując rzecz z perspektywy jednostkowej: koszty przyłączenia do gazociągu – w sytuacji gdy posesja jest oddalona od innych obiektów mieszkalnych czy przemysłowej – mogą być naprawdę wysokie. Prócz tego – nawet posiadając możliwość korzystania z tradycyjnej formy ogrzewania – wiele osób szuka sposobów, aby wydatki na energię znacząco obniżyć.

Atuty i słabe strony rozwiązania

Pompy ciepła mogą funkcjonować bezobsługowo przez cały rok. Nie trzeba ich zasilać żadnym nieodnawialnym rodzajem energii, a więc nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. To w pełni ekologiczna forma ogrzewania. Dodatkowo pompa ciepła pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że na ogół nie sprawdza się ona jako jedyne źródło ogrzewania. Doskonale jednak spełnia rolę dodatkową – np. przy podgrzewaniu wody użytkowej etc.  

Działanie pompy ciepła opiera się na pozyskiwaniu ciepła z otoczenia. Niezależnie od modelu pompa potrzebuje energii elektrycznej, aby funkcjonować. Są to jednak na tyle niewielkie ilości, że nie rzutują na koszty.

Warto pamiętać, że aby zainstalować pompę ciepła trzeba zainwestować w to przedsięwzięcie znaczącą kwotę, liczoną w dziesiątkach tysięcy złotych. Ten wydatek zwraca się oczywiście, ale w perspektywie lat. Wybór rodzaju pompy ciepła – powietrznej bądź gruntowej – zależy od tego, na jakim etapie budowy się znajdujemy. W budynku już istniejącym, ale poddawanym renowacji lepszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna – wówczas stanowi ona dodatkowe źródło energii. Więcej możliwości daje pompa gruntowa – można ją jednak umieścić jedynie w domu, który dopiero powstaje, ponieważ konieczna jest ingerencja w grunt. Zaletą takiej pompy gruntowej jest to, że można jej używać latem jako wsparcia dla klimatyzacji (do pasywnego chłodzenia pomieszczeń).

Pompa ciepła – dla kogo?

Korzystanie z pompy ciepła jest możliwe w starszym, jak i nowszym budownictwie. Niemniej jednak – spełnienie określonych warunków architektonicznych sprawia, że taka inwestycja rzeczywiście jest opłacalna z ekonomicznego, a nie tylko ekologicznego punktu widzenia. W domu o wysokim standardzie energetycznym, a więc optymalnie izolowanym i wyposażonym w formę ogrzewania o wysokiej efektywności – ogrzewanie podłogowe – pompa ciepła sprawdzi się najpełniej. Pompy ciepła mogą jednak zasilać nie tylko taką formę, ale również tradycyjne typy grzejników czy (latem) klimatyzatorów. Opłacalność i wydajność pracy zależy nie tylko od parametrów pompy, ale też od metrażu domu czy mieszkania.